Dziennik Formica cinerea

21 lipca 2020 roku

Pewnego ciepłego, słonecznego dnia (a był to 21.07 2020 r.) „szukałem” nigerek, ponieważ dzień temu odbyły swoją rójkę. Oprócz tych gatunków, zdobyłem także coś innego. Była to duża, piękna i agresywna królowa Formica cinerea. Na początku otrzymała wężyk, ale po kilku minutach zabrałem ją do probówki.

Formica cinerea - 21 lipca 2020 roku

22 lipca 2020 roku

Dziś pojawiło się pierwsze jajo. Królowa trzyma je w żuwaczkach, więc ciężko je sfotografować… Może jutro mi się uda 🙂 .

23 lipca 2020 roku

Są kolejne maleństwa 🙂 . Królowa złożyła ich już trzy! Nie można zbyt często do niej zaglądać, bo zaczyna chodzić po probówce, a stres nie jest tutaj wskazany 🙂 . Mimo wszystko udało mi się zrobić jedno zdjęcie, które umieszczam poniżej (jaja pod „środkową lewą nogą”) 🙂 .

Formica cinerea - 23 lipca 2020 roku

24 lipca 2020 roku

Królowa „przykleiła” swoje jaja do ścianki probówki, a sama siedzi na wacie i czasami „wędruje” po probówce (chociaż miejsca nie jest wystarczająco dużo na wędrówki 🙂 ). Cały czas coś się dzieje, więc dziennik jest aktualizowany dosyć często 🙂 . Mam nadzieję, że widowiskowy (i szybki) będzie też proces rozwoju potomstwa. Jest już pięć jaj 🙂 !

Formica cinerea - 24 lipca 2020 roku