Camponotus ligniperdus – gmachówka drzewotoczna

9/10

W tym wpisie dodaję tabelę z informacjami o tym gatunku, czego brakowało przy moim pierwszym wpisie opisującym gatunek mrówek. Wpis bez tabeli.Camponotus ligniperdus to mrówka, która prowadzi nocny tryb życia. Dopiero gdy kolonia będzie liczyła ponad 1000 osobników zaczną się one ruszać w dzień. Ze względu na rozmiar jest to mrówka cenna dla wszystkich myrmekologów. Mimo niezwykle niskiej cenie. Tutaj przydadzą się porady dla osób, które jednak zdecydowały się na samodzielne złapanie królowej. Rójka występuje w czerwcu.
Oczywiście w każdym roku w innym dniu. Rójka może odbyć się pod koniec maja jeśli będą to dni słoneczne. Dopiero po hibernacji królowa zaczyna czerwić, więc warto zacząć powoli przygotowywać mrówkę do hibernacji już w październiku. Królowa zakłada gniazdo w sposób klasztorny, czyli nie potrzeba karmić królowej nawet przed hibernacją aż do wyklucia się pierwszego potomstwa. Jeśli probówka będzie narażona na częste poruszanie nią lub nie będzie zacieniona, a potomstwo się pojawi (oczywiście w takich warunkach królowa prawdopodobnie nie doczeka się swojego potomstwa przed śmiercią) zje je. Początkowi hodowcy mogą sobie z tym nie poradzić. Trzeba dawać dużo białka, ponieważ gdy zabraknie go na karmidełku jedynym zasobem będą larwy. Miód również się przyda, lecz ziarno nie. U tego gatunku pełni ono wyłącznie funkcję ozdoby😀.
Hibernacja od listopada (tylko samotną królową raz można uśpić wcześniej, w celu wcześniejszego złożenia jaj) do lutego, a najlepiej stycznia. Zaczynając hibernację w grudniu budzimy mrówki w lutym.

Tabela

Maksymalna ilość robotnic w mrowisku 10 000
Maksymalny wiek królowej 15 – 20 lat
Wygląd Czarne z czterema złotymi paskami na odwłoku
Wielkość Królowa – 18-20mm, robotnice minor – 9-11mm, media – 11-13mm, major- 14-17 mm, samce – ok.11-12mm
Sposób zakładania kolonii Klasztorny (klaustrualny)
Królowa z robotnicami pierwszego pokolenia – Camponotus ligniperdus
Robotnice spijające pokarm podstawowy z karmidełka – Camponotus ligniperdus
Młoda kolonia – Camponotus ligniperdus
Przed przeprowadzką do nowego gniazda – Camponotus ligniperdus

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *