Jaki gatunek wybrać?

10/10

Zastanawiasz się jakie mrówki nadadzą się dla Ciebie – osoby początkującej lub doświadczonej?
Jeśli tak, koniecznie przeczytaj ten artykuł! Przedstawiam spis gatunków w Polsce oraz Europie (popularnych) i ich krótki opis. W związku z prośbą Damiana, który napisał w komentarzu, że przydałyby się zdjęcia, artykuł został nieco zmieniony. Niestety nie jestem hodowcą Myrmica rubra. Nie udało mi się złapać żadnej królowej tego gatunku. Mam nadzieję, że Czytelnicy złapali i chcieliby się podzielić swoim zdjęciem królowej lub kolonii! Wyślijcie je na adres mailowy MyrmeLuny.

Lasius niger to mrówki, które nie są wymagające, ale bardzo ciekawe. Nie wykazują agresji wobec człowieka, ale każdy robak, który stanie im na drodze, zostanie zaatakowany, a później – uśmiercony. Małe kolonie bywają płochliwe, dlatego zaleca się zaciemnić probówkę. Hibernacja jest wymagana. Jeśli mamy możliwość hibernacji w lodówce, najlepiej przeprowadzić ją przez trzy miesiące – od grudnia do lutego w temperaturze 3-6℃. Więcej możesz dowiedzieć się we wpisie Lasius niger i kilka słów o prostym formikarium.

Messor barbarus jest gatunkiem nadającym się dla każdego! Jest to chyba najlepszy gatunek dla wszystkich osób zainteresowanych zakupem mrówek. Łatwy w hodowli. Robotnice są podzielone na kasty. Bardzo widowiskowe są żołnierze, którzy mogą osiągnąć rozmiar królowej. Są zdolne do ucieczki, dlatego warto posmarować ścianki/ ranty formikarium talkiem (fluon jest mniej skuteczny). Królowe mogą dożyć nawet 25 lat, ale wiek robotnice raczej nie przekracza trzech miesięcy. Ich podstawowa dieta to ziarno. Zapraszam do przeczytania wpisu pt.: Messor barbarus.

Formica cinerea nie jest aż tak mało wymagający jak gatunki powyżej. Początki bywają trudne. Przed hibernacją w mojej kolonii pojawiło się 11 robotnic (jedna zmarła). Czasami nawet pół gniazda wybiega, aby zjeść owada. Niestety nie wynoszą kup poza gniazdo, na szczęście  są bezwonne. Nie występują kasty. Jesteś zainteresowany? Zobacz kiedy możesz złapać królową w kalendarzu rójek. Zobacz również artykuł Formica cinerea.

Teraz coś dla Ciebie, doświadczony hodowco! Podejmij się wyzwaniu złapania królowej Myrmica rubra! Wyhoduj swoją kolonię mrówek od samotnej królowej. Możesz dołączać nowe królowe, ale pamiętaj: najpierw musisz włożyć kolonię do lodówki (w tym przypadku kilka dni, ponieważ w tych temperaturach potrafią normalnie funkcjonować) oraz nową królową. Następnie włożyć zahibernowaną królową do probówki lub formikarium z właściwą kolonią, odczekać kilka godzin i powoli wybudzać mrówki. Jeżeli mimo wszystko mrówki by się nie akceptowały, należy wyjąć nową królową. Staraj się dodawać ich coraz więcej, wtedy Twoja kolonia stanie się znacznie większa. W mrowisku gatunków poligamicznych często możesz spotkać dwie lub więcej królowych!

Nadal nie wiesz jaki gatunek wybrać? Skontaktuj się ze mną poprzez wysyłanie wiadomości na adres MyrmeLuny! Możesz również napisać o tym w komentarzu.

Myrmica rubra.

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *