Lasius flavus – podziemnica zwyczajna
Jak sama nazwa wskazuje, gatunek ten prowadzi podziemny tryb życia. Budują okazałe kopce, przy których żyją i nie oddalają się od nich. Królowe łapiemy po locie godowym i jest to jedyny sposób na pozyskanie królowej. Łatwe w hodowli, raczej nieodpowiednie dla początkujących, którzy zamierzają prowadzić częste obserwacje.
Gniazdują głównie w miejscach bardzo nasłonecznionych. Większość kolonii hoduje mszyce korzeniowe, które dostarczają im odpowiednią ilość pożywienia.
Pierwszą różnicą między królową Lasius flavus a L. niger jest ubarwienie. Spodnia część odwłoka u Lasius flavus ma kolor miodowy, a u nigerek – brązowoczarny. Rójki Lasius flavus odbywaja się najczęściej w sierpniu. Lasius niger w lipcu.
Robotnice koloru żółtawego są dosyć częste u mrówek z rodzaju Lasius, więc warto przyjrzeć się dokładnie zdjęciu powyżej, aby zobaczyć dokładną budowę tych mrówek.
Często można spotkać się z pleometrozją(Słownik MyrmeLuny.).
Wielkość:
*robotnice – 3-4 mm,
*królowe – 7-8 mm.
komentarze
Są piękne 🙂
To prawda 😀 🙂 !
Czy podziemny tryb życia oznacza, że te mrówki nigdy nie wychodzą z mrowiska? To jak mogą mieć lot godowy?
Mrówki wychodzą z mrowiska bardzo sporadycznie. Jedynie pojedyncze robotnice znajdują się w okolicach kopca i nie są łatwo zauważalne, natomiast rójki zazwyczaj odbywają się na pobliskiej trawie. Wtedy mrówki rzeczywiście wychodzą, ale mimo wszystko prawie cały czas siedzą pod ziemią 😀 .