Kopce mrówek Formica rufa i polyctena

13 czerwca miałem okazję zaobserwować niezwykle ciekawe kolonie Formica rufa i Formica polyctena.

Mrówki te tworzą okazałe kopce głównie w lasach. Żyją na częściowo nasłonecznionym terenie. Ich społeczności mogą tworzyć setki tysięcy osobników. W jednej kolonii występuje wiele królowych, wszystkie czerwią nieustannie. 

Rude mrówki leśne swoje nadziemne gniazda tworzą z igliwia. W ten sposób oczyszczają całą okolicę. Często widać wielki okrąg pokryty jedyny piaskiem i… mrówkami 🙂 .

Gatunki te są bardzo inwazyjne. Po wejściu na ich terytorium, zaczynają atakować i żądlić (co może być bardzo nieprzyjemne w szczególności dla alergików).

Niestety, są one objęte ochroną i nie można łapać królowych… Istnieją jednak pojedyncze osoby, które hodowały rudnice, gdy nie były jeszcze pod ochroną. Większość tego odradzała 🙂 .

Na zdjęciu poniżej znaleźć można bardzo duży mrówczy kopiec.

Robotnice nie chodzą raczej po kopcach. Ich miejscem do furażerowania i zbierania igliwia jest pas wolny od ściółki oraz polne ścieżki (usypane góry oznaczają, że tu znajduje się główne gniazdo, są także mniejsze dziurki i zazwyczaj należą do tej samej kolonii).

Na zdjęciach widać wiele robotnic. Zaskakującym elementem takiej wyprawy jest wielkość robotnic. Największe mogą mieć nawet 1 cm! To więcej niż najmniejsi członkowie kolonii gmachówki drzewotocznej (największej mrówki w Europie) 🙂 .

Nie widać wielkiego zróżnicowania kast, natomiast porównując małą piastunkę do żołnierza, możemy ujrzeć wielką różnicę. 

Moja podróż była niezwykle ciekawa. Mrowiska nie były otoczone kijami, by nikt nie zniszczył kopców. Można zwyczajnie dotknąć, podejść, obejrzeć 🙂 …

Rude mrówki leśne są bardzo pospolite. Występują w wielu miejscach w Polsce, ale są bardzo pożyteczne. Tutaj widzę jeden z powodów do wdrożenia ochrony gatunkowej 🙂 . Żywią się największymi szkodnikami, które niszczą drzewa, gniazdują w nich lub doprowadzają do usychania pojedynczych okazów. Należy także wiedzieć, że takie igły szybko ulegają rozkładowi, dzięki czemu powstaje gleba.

W jednym gnieździe znajdować mogą się dziesiątki królowych. Często więcej niż w gniazdach Myrmica. Co roku kolonia powiększa swoje rozmiary. Zapewniają jej to rójki. Większość kwietniowych królowych to właśnie królowe mrówek pod ochroną, które trzeba wypuścić. Mogą wędrować bardzo daleko… Całymi dniami poszukują kolonii Serviformica lub zwyczajnie przyłączają się do kolonii macierzystej.

O kopcach Formica rufa i polyctena można pisać jeszcze miliony artykułów. Opiszę więc te gatunki w osobnych wpisach 🙂 .

Odtwórz wideo

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *