Atta cephalotes

Atta cephalotes – grzybiarka parasolowa to z pewnością najpopularniejszy gatunek mrówek na świecie! Słyną one głównie z cięcia liści, ale po co to robią? Przekonaj się w tym artykule! 🙂

Zamieszkują one Amerykę Południową i Środkową. Grzybiarki „tną” liście, ponieważ są im potrzebne do hodowli grzyba. Używają do tego świeżych liści. W ten sposób zapewniają mu pokarm, a same mogą się nim żywić, a co najważniejsze – mieszkać w nim!

Jak wygląda proces „cięcia” liści?

Najpierw trzeba znaleźć miejsce, w którym jest sporo liści. Po udanych poszukiwaniach powiadamiają kolonię. Ponieważ ich życie zależy właśnie od grzyba (czyli także liści), zbierają je w większych ilościach. Oczywiście najpierw je tną. To z kolei umożliwiają im spore żuwaczki (widoczne na załączonym we wpisie zdjęciu). Nie wszystko przebiega oczywiście tak książkowo. Najczęściej – faktycznie – większe robotnice chwytają spodnią część znaleziska, a mniejsze je przecinają.

W gnieździe rozcinają je na jeszcze mniejsze kawałki i liżą. Robią to aż do momentu, gdy ich konsystencja będzie lepka. Następnie umieszczają je na spodzie grzyba. Potem mogą już zerwać stare kawałki i położyć je na nowej podstawie.

 

 

Atta cephalotes

Dlaczego grzyby się nie psują?

Wyróżniamy wiele kast. Najmniejsze mają około 2,5 – 3,5 mm. Mogą one wcisnąć się w drobne szczeliny i pielić. Wtedy wszystkie inne szkodliwe postaci grzybów zostają usuwane.

Czy jeżeli tak dobrze sprawdzają się w pieleniu, to czy nie możemy hodować grzybiarek w ogrodzie?

Niestety nie. Zetną wszystkie liście, dbają tylko o rozwój swojej grzybni. 😉

Rójka.

Rójka odbywa się głównie w grudniu. Królowe po locie godowym magazynują kawałki przeżutych liści i w ten sposób tworzą grzybnię.

Czy są one łatwe w hodowli?

Otóż wcale nie! Sporym problemem może okazać się wilgotność (około 90%), przy czym na arenie powinna być ona mniejsza niż 60%! Wraz ze wzrostem kolonii, potrzeba coraz więcej liści do produkcji grzyba. Tworzą one liczne kolonie. Gniazdo zajmuje dużo miejsca. Dorosłe kolonie mogą liczyć nawet do kilku milionów osobników! Przez to poziom utrzymywania jest co najmniej trudny i przed zakupem należy wziąć pod to pod uwagę! 🙂

Wielkość:
*robotnice – 2,5-22 mm,
*królowe – około 30 mm.

Atta cephalotes na wyhodowanym przez siebie grzybie.

komentarze

W jakim formikarium można je hodować?

Odpowiedz

Hodowcy często trzymają te mrówki na zwykłej arenie o dużych rozmiarach, podczas gdy grzyb stanowi część gniazdową. Najlepiej jeśli złączymy kilka akwariów wężykami. Pojemniki muszą być duże, gdyż grzyb karmiony jest często bardzo obficie i staje się wyjątkowo wielki. Dorosła kolonia liczyć może nawet 3 miliony robotnic, w tym sporo ponad 20-centymetrowych majorów! Pod treścią komentarza umieściłem link, w którym obejrzeć można tzw. cylinder. Stanowi on wyłącznie część gniazdową 🙂 !

https://www.antstore.net/shop/en/antfarms—nests/acrylglas-formicaria/acrylic-cylinder/Acryl-Ant-Cylinder-20x60cm—4x-connector-32mm—deep-5308.html

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *