Mrówki wędrowne

Mrówki toczą wiele konfliktów. Część z nich możemy zauważyć w lesie. Nie dzieje się to jednak aż tak często, jak w dżungli, w lasach tropikalnych! Tam żyją najsilniejsze kolonie mrówek: wędrowne. 

Część mrówek nie buduje gniazd, nie znajduje ich, ale wędruje. Pożywienie napotykają niemal wszędzie, są niezwykle silne… ich kolonie również są bardzo liczne…

Ich ofiarami często są osy, termity oraz inne mrówki. Nie mogłyby żyć z pojedynczych owadów, ze szczurów. Muszą więc napadać całe kolonie. Oczywiście, przeważnie jest to dla nich całkiem opłacalne 🙂 . 

Jak silne są osy? Ile mrówek potrzebnych jest do zabicia takiego zwierzęcia, aby chociaż jedna z nich została? Mniej niż dziesięć! To pokazuje potęgę mrówek wędrownych! Gdy kolonia zostaje już pokonana, mogą zjeść „pyszne” potomstwo.

Które to te mrówki wędrowne?

Są to gatunki: Thaumatomyrmex sp., Myrmoteras sp., Harpegnathos sp., Eciton sp., Iridomyrmex sp., Gigantiops sp., Cephalotes sp. oraz Linepithema sp. i wiele innych!

Przez kilka / kilkanaście milionów lat wyróżnialiśmy: bardzo agresywne oraz agresywne. Te bardzo agresywne zabiły się jednak… Były do siebie zbyt wrogo nastawione, przez co wyginęły.

Niestety, mrówki wędrowne stanowią zagrożenie dla wielu gatunków tropikalnych. Muszą one specjalizować się w „przetrwaniu ich ataków”. 

Część z nich ma specjalne strategie. Ciekawie radzą sobie z tym niektóre gatunki z rodzaju Pheidole. 

Pheidole obtusospinosa mają żołnierzy z wielkimi głowami. Są oni w stanie zablokować wejście swoim wrogom. Kiedy tylko mrówki wędrowne się zbliżą, one od razu starają się zatykać otwory! Nawet jeśli jakaś robotnica wroga zdążyła dostać się do gniazda, nie wywoła większego problemu 🙂 !

Pheidole desertorum są w stanie szybko ewakuować swoje potomstwo oraz królową, gdy tylko jakiś zwiadowca przeciwnika dostanie się do gniazda!

Nie wszyscy boją się mrówek wędrownych! Które to są? Atta cephalotes! Czytając artykuł, który został zasugerowany (w linku), dowiesz się, jakie potężne są to mrówki! Ile mają kast, jak wielkie są majory!

Jakie zadanie mają majory? Liście tną mrówki ze średniej kasty, ale majory zajmują się wyłącznie zwalczaniem mrówek wędrownych (to kolejny sposób 🙂 ). 

Mają one jednak jeden gatunek, który stanowi dla nich zagrożenie! Jest to Nomamyrmex esenbeckii. Są one bardzo niebezpieczne. Majory są ogromne! Walka jest zacięta, pole bitwy bywa ogromne!

Gdy grzybiarki mają pewność, że to już koniec ich istnienia, budują barykady. Mają nadzieję, że ich królowa i jej potomstwo przetrwają. W końcu mrówki wędrowne przejmują całe gniazdo i wygrywają. 

Nawet jeśli kolonia przetrwa, jej liczebność zmniejszy się znacząco… To dotyczy wszystkich mrówek zaatakowanych przez kolonię wędrowną.

Na podstawie: https://www.youtube.com/watch?v=7xm21hsJ65c.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *