Jak oznaczyć gatunek mrówek?

Często mamy problem z oznaczeniem mrówki, którą złapaliśmy. Ten krótki przewodnik pokaże, jak opisać swoją mrówkę, robiąc zdjęcie bardzo słabej jakości (lub wcale 🙂 ).

Często piszemy posty np. na forach, w formularzu kontaktowym, aby zapytać, jaki złapaliśmy gatunek. Niestety musimy nauczyć się także oceniania jakości swoich zdjęć… Czasami uda nam się zrobić jakieś bardzo dobre, ale czasami… no cóż… kiepskie 🙂 .

Dobre zdjęcie - Lasius fuliginosus
Słabe zdjęcie (tutaj jest to M. rubra)

Aby móc ocenić, jaką mrówkę złapaliśmy, musimy posiadać wyraźne zdjęcia lub umieć opisać to, co złapaliśmy. MyrmeLuna pomoże Ci zapoznać się z niezbędnymi informacjami. Na ich podstawie można też stwierdzić, czy zdjęcie nadaje się (widać wszystkie elementy), czy musimy coś dopowiedzieć/dopisać :).

Crematogaster biroi

Jak widać na zdjęciu powyżej, są gatunki jedyne w swoim rodzaju (np. Crematogaster biroi). Zdjęcie jest słabe, ale pozwala na identyfikację.

Najpierw opisz każdą z części ciała mrówki (są tu przedstawione tylko te główne – potrzebne). Pomoże Ci w tym wpis: Anatomia mrówki.

Oecophylla smaragdina

Znajdują się tam także zdjęcia, które możesz opisać. Nie wszystkie z nich nadają się jednak do identyfikacji (takiej profesjonalnej 🙂 ). Nie zawsze wystarczy sama głowa, tułów, odwłok i pomostek. Przeczytaj poniższe wskazówki.
Jeśli masz swoją królową, wpisz w pola dane, które jesteś w stanie uzupełnić (tylko w dziale: „Najważniejsze informacje […]”). Te informacje nie wysyłają się, ale możesz je łatwo skopiować.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *