Latające mrówki

Latem, w lipcu lub na początku sierpnia spotkać możemy się z chmarą latających mrówek, które bywają dużo bardziej uciążliwe od innych skrzydlatych owadów. Wplątują się we włosy, chętnie wlatują do mieszkań przez otwarte okna.

Nie ma w nich nic strasznego, jednak wiem, że niektórych może to obrzydzać, bo sam mam tak z pająkami 🙂 . Na szczęście proces ten trwa mniej niż godzinę (!). Na chodnikach pozostaną jednak królowe, które po chodnikach chodzić mogą nawet kilka dni. Nie są groźne, nie atakują. Szukają miejsca na gniazdo.

Rójka
Rójka

Co się jednak ma stać?

Latające mrówki to nie „uskrzydlone robotnice” (choć samce rozmiarami mogą przypominać „pracowników”. Są to właśnie… królowe! Te, które latami żyją pod ziemią. Jest to prawdopodobnie jedyna okazja w roku, aby spotkać te dorodne panie 🙂 … Pamiętajmy jednak, że one chcą tylko spotkać się z samcami i kopulować z nimi. Dzięki temu będą miały możliwość, by składać jaja przez ponad 25 lat – tyle bowiem żyją takie królowe 🙂 !

Królowa po locie jest już zaplemniona, może więc już zakładać gniazdo. (Pomijam fakt, że większość złapie się w pajęcze sieci lub ugotuje na gorącym parapecie 🙂 . ) Zdejmuje skrzydła, które nie będą już do niczego potrzebne i zabiera się za szukanie wilgotnego miejsca, w którym wykopie sobie norkę i złoży jaja. Zakopuje się w jednej z komór (oddzielonej długim korytarzem od reszty świata) i składa jaja, które po jakimś czasie zamieniają się w larwy. To jest moment, w którym królowa nie musi wykarmić tylko siebie, ale także swoje potomstwo, bo larwy potrzebuję pokarmu by rosnąć. Karmi je własną śliną i resztkami mięśni po skrzydłach. Potem są już tylko poczwarki i znów nieco ulgi 🙂 . Gdy rozetnie pierwszy kokon, karmi małą, niewybarwioną jeszcze robotnicę (młode mrówki są białe – tak jak poczwarki, one natomiast przeważnie są w oprzędach/kokonach). Odkopie ona komorę i przyniesie królowej jakiś pokarm. Potem dołączy do niej więcej mrówek 🙂 …

Lasius brunneus

Materiał dotyczy królowych gatunków klasztornych, czyli Lasius niger i Lasius flavus, które często spotykamy podczas rójki (wtedy, gdy skrzydlate mrówki wychodzą).

Na koniec odsyłam Czytelników do sekcji „Filmy”, gdzie znajdziesz także filmy o rójce 🙂 .

Sekcja „Filmy” – kliknij na napisy lub na zdjęcie 🙂 .

Jeśli widziałeś rójkę, możesz ją zgłosić! Jeśli nie wiesz jaki to gatunek, opisz królowe w polu „Okoliczności” i podaj wymagane informacje. Jeśli chcesz, by MyrmeLuna pomogła Ci w zidentyfikowaniu gatunku, napisz to w „Okoliczności” lub w „Gatunek”. Królowe lepiej oglądać bez skrzydeł, chodzą po rójce 🙂 !

Rójki można tu zgłaszać tylko do końca listopada tego roku! Co roku publikuję nowe narzędzie do zgłaszania rójek 🙂 .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *