Mrówcza współpraca i jej osiągnięcia #2

Wiele osób wie, że mrówki tworzą kolonie. Takich kolonii na świecie jest bardzo dużo… Niektóre są bardzo małe, a niektóre – ogromne!

Jest to także nagłówek wpisu o Mrówczej współpracy i jej osiągnięciach! Wpis ten budził zainteresowanie wielu osób, a film pod postem jest zdecydowanie jednym z najlepszych na kanale MyrmeLuny! Artykuł opierał się głównie na rekordach tych małych stworzeń, jednak – jak widać – mrówki osiągają coś każdego dnia właśnie dzięki ich współpracy! Jest to niesamowite!

W tym artykule chcę zwrócić uwagę na interesujące zjawiska, które zaobserwować możesz w swojej własnej kolonii mrówek 🙂 !

Być może często myślisz o przeprowadzce swoich mrówek do nowego lokum, jednak skupiasz się bardziej na ich przejściu do docelowego miejsca, niż na ich zachowaniu przy przeprowadzce! U niektórych gatunków, w szczególności Formica – zauważysz, że robotnica zwija się w kulkę, a kolejna przenosi ją w swoich żuwaczkach. Nie jest to wcale rzadkie zachowanie. Sam widziałem takie zjawisko już przy pierwszych przenosinach kolonii Formica cinerea 🙂 !

Jeżeli posiadasz już swoje mrówki, to być może zaobserwowałeś, że poruszają się one po tych samych ścieżkach zapachowych (nazywanych feromonowymi). Jeżeli jedna mrówka wraca, a druga idzie w przeciwnym kierunku, to prawdopodobnie zetkną się ze sobą za pomocą czułków. Jest to zjawisko, które być może nawet łatwiej zauważyć jest w naturze, jednak w Twojej hodowli na pewno też występuje!

Kolejnym interesującym faktem, który również zbadać możesz samemu, jest to, że odwłoki mrówek ulegają poszerzeniu, jeżeli zostaną mocno napełnione miodem lub galaretką. Nawet na obrazku powyżej jesteś w stanie zauważyć, które mrówki się dobrze najadły, a które nie 🙂 !

Wiesz już więc, że robotnice mają szersze odwłoki, gdy są najedzone, jednak królowe też miewają większe „brzuchy”, jednak z nieco innego powodu. Ciekawym pomysłem byłoby złapanie dwóch/trzech królowych (najlepiej pospolitych Lasius niger) i obserwacja ich odwłoków. W pewnym momencie któraś z nich powinna być grubsza. Oznacza to, że niedługo złoży jaja. Takie zjawisko nazywamy fizogastrią. Być może widziałeś nawet, że Twoja królowa miewa czasami odwłok większy, niż przeciętnie.

Co jednak z przenoszeniem kamieni itp.? Przecież mrówki też to robią! Jeżeli nie jesteś zbyt doświadczonym w hodowli mrówek Czytelnikiem, być może sam myślałeś, że główną atrakcją Twojej hodowli będzie właśnie te kamyki, noszenie patyków… Oczywiście jest to jedna z ciekawostek, jednak po założeniu hodowli przekonasz/przekonałeś się, że jest wiele ciekawszych zjawisk 🙂 !

Taka niepozorna królowa może założyć wielką kolonię mrówek i jest to z pewnością kolejne osiągnięcie współpracy, gdyż każdy osobnik ma swoją określoną funkcję w gnieździe – opieka nad potomstwem, wynoszenie śmieci, rozbudowa gniazda, obrona reszty, szukanie zapasów, składanie jaj, zaplemnianie samic… To wszystko udowadnia, że kluczem do opanowania świata jest właśnie taka współpraca 🙂 !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *