Formikarium korkowe czy ziemne?

MyrmeLuna chciała dzisiaj omówić podstawowe zalety i ograniczenia formikarium oraz ziemnego. Informacje te przydadzą się z pewnością przy zakupie gniazda.

Formikarium korkowe

Formikarium ziemne

Jedną z zalet formikarium korkowego jest to, że mrówki mogą powiększać swoje mrowisko, dzięki czemu nie stanie się ono dla nich zbyt małe. Mrówki drążą więc korytarze, ale wszystko wygląda przy tym schludnie.

Podstawową zaletą formikarium ziemne jest to, że mrówki tworzą swoje gniazda zupełnie same. Do gniazda z wypełnieniem ziemnym można więc wpuścić samotną królową, gdyż wykopie ona na tyle małą norkę, by była dla niej odpowiednia. Proces wydobywania piasku jest niezwykle interesujący.

Kolejną zaletą formikarium z wypełnieniem korkowym jest to, że zachowane są w nim warunki naturalne. Korek doskonale imituje mrówkom ziemię, co wyróżnia ten materiał w porównaniu z gniazdami plastikowymi.

Mrówki w naturze mieszkają właśnie w ziemi, co oznacza, że formikarium z wypełnieniem ziemnym daje mrówkom doskonałe warunki do życia.

W formikarium korkowym wszystko idealnie widać. Mrówki dostrzec można w każdym miejscu i nie ma ryzyka, że zakopią się gdzieś, gdzie zasłoni je np. kolejna warstwa korka.

Wadą formikarium z ziemi jest ograniczona widoczność. Trudno jest więc ujrzeć niektórych mieszkańców zasłonionych przez piasek z obu stron. Po czasie, gdy kolonia się powiększy, widoczność w  gnieździe mocno się poprawi

Nawodnienie gniazda z korka jest bardzo proste i wystarczy robić to co kilka miesięcy, w przeciwieństwie do formikarium betonowego.

Aby nawodnić formikarium ziemne, trzeba być precyzyjnym, jednak jeśli już to wykonamy, nie musimy nawadniać gniazda nawet przez kilka miesięcy.

Minusem posiadania formikarium korkowego jest łatwy rozwój pleśni. Pleśń spowodowana nawodnieniem korka nie jest szkodliwa, jednak jeżeli mrówki utworzą sobie śmietnik w jednej z komór i rozwinie się tam pleśń (w prawie całej komorze), to będzie to szkodliwe.

Jeżeli w formikarium ziemnym mrówki zostawią insekta, który po jakimś czasie spleśnieje, to wtedy mogą one zakopać go i odwiedzić to miejsce dopiero po jakimś czasie, dzięki czemu grzyb ten nie jest w tym wypełnieniu szkodliwy.

Artykuł powstał na podstawie własnych obserwacji oraz filmu: “Formikarium korkowe czy ziemne? Co wybrać? Porównanie wypełnień.” (sklep Mrówkoyad).

ENGLISH VERSION

Today I wanted to write a little bit about the pros and cons of having a formicarium made of cork and dirt. The information may be really helpful if you want to buy a nest.

Cork

Sand

One of the advantages of having a cork formicarium is that the ants can make their space bigger, so it is not too small. They dig in the material, but everything looks very good

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *