Jak nawodnić formikarium?

MyrmeLuna posiada kilka typów formikariów. Niektóre, takie jak „Herkules 2„, są niezwykle łatwe w obsłudze, jednak czasami jest to nieco bardziej skomplikowane. Najlepszym sposobem jest jednak oczywiście hodowla mrówek w probówkach, choć później karmienie, a w szczególności sprzątanie staje się bardzo trudne, dlatego warto z czasem zainwestować również w formikarium, które może okazać się trudne do nawilżenia.

Formikarium Dream jest bardzo starannie wykonane. Korka nie da się wyjąć, co uniemożliwia stworzenia komory nawodnieniowej. Musimy więc znać sposób na niezalanie kolonii, ale nawodnienie formikarium Dream.

Formikarium Dream wyjątkowo łatwo chłonie wodę. Najlepszym sposobem na nawodnienie tego gniazda jest nalanie kilku kropli wody na szybkę, przy której znajduje się korek (tak, by woda spadła na górę gniazda). Im mniejsza odległość zakraplania od gniazda, tym lepiej, ponieważ szyba nie będzie mokra. Jeśli krople nie spowodują, że gniazdo będzie wilgotne, możemy dolać jeszcze odrobinę wody, ale miejmy na uwadze, że zanim woda wsiąka w korek, wpada między gniazdo a szybkę. Zagospodaruj więc trochę czasu i nie próbuj przyspieszać tego procesu, bo – jak już wcześniej pisałem – korka nie da się łatwo wyjąć. Zatopiona kolonia może się już nie uratować!

Formikarium gipsowe LUBI jest o tyle ciekawe, że nie musimy koniecznie nawadniać go bezpośrednio – wygospodarowana  jest specjalna przestrzeń do nawodnienia. Można wsypać w nią żwirek, choć ja wkładam tam watę.

Formikarium to jest niezwykle wielkie, dlatego nie musisz wykorzystywać każdej komory jako mieszkanie dla Twoich podopiecznych. Ja w komorę przy wacie wetknąłem korek, ponieważ nie jest trudno wyjąć gniazdo. W komorę wpływa woda, która później sama nawadnia pozostałe komory. Oczywiście do komory nawodnienia nie wolno nam wlać więcej wody niż połowę. Polecam jednak nalewać bardzo mało naraz, by uniknąć wylania się wody na arenę. Oczywiście wata łatwo pleśnieje i trzeba ją wymieniać, dlatego warto wsypać kolorowy żwirek, który przyszedł wraz z formikarium zamiast niej.

Formikarium Kompakt jest bardzo popularnym typem formikariów, niezwykle lubianym przez hodowców wielu gatunków mrówek. Nadaje się idealnie do hodowli gatunków małych i średneij wielkości.

W formikarium Kompakt znajdują się dwa szkiełka, pod które wsunąć możemy gniazdo i szybkę. Patrząc na pierwsze zdjęcie, u góry znajduje się jedno z takich szkiełek. To właśnie tam wlewamy wodę. Ważne, aby pamiętać, że nie wlewamy w to drugie, tylko w to górne! Wystarczy na jego górę wlać wodę ze strzykawki bądź pipety. Formikarium korkowe Kompakt doskonale wchłania wodę, ale również tutaj nie możemy przesadzić z ilością jednocześnie, gdyż gdy wlejemy zbyt wiele kropli naraz, woda wleje się do komory lub wyleje na piasek na arenie!

Planuję utworzyć jeszcze jeden artykuł, w którym opiszę między innymi nawodnienie formikarium korkowego typu „T”. Jest to moje ulubione gniazdo z cudowną areną, które bardzo polecam Wszystkim Hodowcom Messorów 🙂 .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *