Rójka

Kalendarz rójek

Jak co roku, MyrmeLuna publikuje nowy kalendarz rójek! Oczywiście został on przygotowany na podstawie własnych obserwacji oraz zgłoszeń od Czytelników, z które bardzo dziękuję 🙂 ! Zapraszam do zapoznania się z terminami rójek poszczególnych gatunków oraz poszukiwań 🙂 .

Uważam, że tegoroczny kalendarz rójek jest bardziej precyzyjny niż w ubiegłym roku, jednak zgłoszone przez Czytelników loty godowe okazały się w zdecydowanej większości zgodne z kalendarzem na rok 2021. Co ciekawe, w zgłoszeniach nie pojawiły się żadne nowe gatunki (wszystkie były już albowiem w kalendarzu).

Na koniec tego wprowadzenia, wyjaśnię, jak należy obsługiwać kalendarz rójek 2022.

Każdy gatunek ma swoje loty godowe w danym miesiącu (miesiącach). Jeżeli gatunek, którego termin rójek chcesz sprawdzić, ma numer 1 (Camponotus fallax), odczytuj wyłącznie dane z linijki, w której znajduje się numer „1”. Następnie odnajdź pierwsze niebieskie/zielone pole i dowiedz się, jaki to miesiąc. Dla przykładu gatunek o liczbie 1 ma pola zamalowane na zielono pod cyframi rzymskimi: V, VI oraz VII. Oznacza to, że rójki Camponotus fallax mają miejsce w maju (V miesiącu), czerwcu (VI miesiącu) oraz lipcu (VII miesiącu). Poszukiwania tego gatunku w sierpniu okażą się najprawdopodobniej nieowocne. Możesz wtedy jednak znaleźć gatunki takie jak: Camponotus vagus, Dolichoderus quadripunctatus bądź Formica cinerea (numery 4, 5 i 6)

PYTANIA I ODPOWIEDZI

Nie, kratki zostały zamalowano zarówno na zielono, jak i na niebiesko ze względu na estetykę.

Jasne odcienie symbolizują rzadkie i pojedyncze rójki. Ciemny zielony oraz granatowy mówią o tym, że dany gatunek często odbywa masowe rójki w danym miesiącu.

Wszystkie kalendarze rójek zostają na MyrmeLunie na stałe. Nie musisz więc ich pobierać, nawet jeżeli uważasz, że kalendarz rójek 2022 jest bardziej precyzyjny niż ten na rok 2023 (powstanie za rok).

Nie wiemy, kiedy odbędzie się rójka danego gatunku. Z moich obserwacji wynika, że mrówki Lasius niger roją się masowo od 10. do 30. dnia lipca, jednak w innych terminach również odbywają loty godowe. Nie inaczej jest z innymi gatunkami. Określenie daty rójki co do dnia lub tygodnia jest niemożliwe.

Mrówki nie mają kalendarza, więc teoretycznie jest to możliwe, ale z wieloletnich obserwacji moich oraz Czytelników wynika, że szansa na rójkę w innym miesiącu, niż podany w kalendarzu jest niewielka, jednak nie można jej istnienia również wykluczyć.

Rójki to momenty, w których królowe i samce mrówek wylatują z mrowisk. Jest to zjawisko naturalne, niewymagające żadnej ingerencji w przyrodę. Nie musisz rozkopywać gniazda, niszcząc budowane latami struktury. Królową znajdziesz albowiem chodzącą na chodniku/ziemi. Zrzuci ona najprawdopodobniej skrzydła.

Nie. Każdy gatunek ma rójkę w danym miesiącu/miesiącach, jednak niektóre gatunki mają swoje rójki w tym samym terminie. Jeżeli szukasz mrówki Camponotus fallax w maju, to i tak istnieje większe prawdopodobieństwo znalezienia przez Ciebie królowej Tetramorium caespitum (patrz na odcień koloru w tabeli => punkt 2. Pytań i Odpowiedzi)

Na koniec tego wpisu, pragnę jeszcze raz podziękować wszystkim Czytelnikom, którzy zgłosili rójkę w ubiegłym roku. Zachęcam również do meldowania zaobserwowanych przez siebie lotów godowych także w tym roku, kiedy tylko pojawi się rejestrator rójek (Zgłoś rójkę 2022!) 🙂 !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *