Młode mrówki

Pewnie wiesz już, że mrówki są najpierw jajami, larwami i poczwarkami, dopiero później stają się dorosłymi osobnikami, czyli imago (myrmekologiczne określenie 😀 ). Jednak czy po wyjściu z kokonu (jeśli w ogóle został on wytworzony) mrówka od razu jest „dorosła”, czy występuje pewnego rodzaju faza przejściowa? Jeśli chcesz uzyskać odpowiedź na to pytanie, koniecznie przeczytaj ten artykuł 🙂 !

Na zdjęciu powyżej możesz zobaczyć mrówkę o dość jasnym ubarwieniu. Nie jest to jednak „specjalny” gatunek. Jeśli dobrze się przyjrzysz, na górze ujrzysz też dwie robotnice o zupełnie standardowym kolorze. Dlaczego ta robotnica jest więc inna 🙂 ?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, wystarczy, że zastanowisz się, jakiego koloru są mrówcze jajka, larwy i poczwarki 🙂 . Są one oczywiście białe (poczwarki z czasem się zabarwiają na żółto/pomarańczowo). Niektóre gatunki, np. Camponotus ligniperdus są żółte już jako jajka.

Jak już się być może domyślasz, młode robotnice są jaśniejsze od swoich starszych sióstr. Proces ciemnienia zajmuje zwykle około 2-3 dni.

Aby pokazać Ci, jak mrówki ciemnieją, pod spodem umieściłem niewielką galerię zdjęć, gdzie pierwsze zrobione zostało, gdy poczwarka była 4-5 dni po przepoczwarzeniu, a ostatnie pochodzi z drugiego dnia po staniu się „dorosłą mrówką”.

Ze względu na wielkość królowej postanowiłem pokazać to właśnie na dorastającej królowej. O wiele łatwiej jest zdjąć kokon z przyszłej założycielki mrowiska niż z robotnicy.

Uwaga! Pamiętaj, że aby powiększyć zdjęcie i zobaczyć je w całości, musisz w nie kliknąć.

Oczywiście niektóre zdjęcia są ciemniejsze, a niektóre jaśniejsze – to kwestia światła, jednak mimo to widać, że mrówki nie są jeszcze do końca wybrawione 😀 .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *