Lasius fuliginosus – europejskie grzybiarki

Gdybyś zapytał/-a mnie, jaki gatunek mrówek jest najciekawszy, być może odpowiedziałbym, że właśnie ten – Lasius fuliginosus. Oczywiście nie mniej ciekawe są też czerwone mrówki – Myrmica i Manica. Warto też byłoby tu wspomnieć o żółtych mrówkach (Lasius flavus, Chthonolasius, Strongylognathus testaceus oraz Solenopsis fugax). Na zwrócenie uwagi zasługują także polskie kopcówki objęte ochroną gatunkową (wszystkie 6 gatunków rudych mrówek leśnych). Wybór odpowiedzi na zadane na samym początku tego artykułu pytanie jest więc ogromny. Co jednak z grona wymienionych przeze mnie gatunków wyróżnia właśnie ten? Już spieszę z odpowiedzią!

Zacznijmy od samego początku – gatunek dendrofilny (zamieszkujący głównie drzewa i przestrzeń podziemną między ich korzeniami), rójka przez cały sezon (od maja do września – najbardziej masowe rójki występują jednak w czerwcu i lipcu), żywienie: owady, miód… I to w zasadzie tyle 🙂 .

Teraz więc czas na co nieco o hodowli tego gatunku 😀 . I tu sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana… Wiele osób zastanawia się, czy nie ciekawie byłoby założyć kolonię takich oto kartonówek (inna nazwa gatunku Lasius fuliginosus). Jak widać na zdjęciach, mrówki te charakteryzują się smoliście czarną barwą i niestandardową sylwetką. Jest to jedyny gatunek z rodzaju Lasius o wciętej krawędzi potylicznej (góra głowy 😀 ). Jeśli to jeszcze bardziej zachęciło Cię do złapania takiej królowej, to tym razem muszę Cię rozczarować… 

Hodowla tych mrówek jest wyjątkowo trudna. Zaczyna się od adopcji, a kończy na… o tym opowiem za chwilę 😀 . Mrówki te są wyjątkowo nieodporne na błędy Hodowców i często umierają bez widocznego powodu…

O co chodzi więc z tą adopcją? Jeśli nie czytałeś jeszcze o tym na mojej stronie, to wyjaśnię jeszcze raz (w niewielkim skrócie):
– Co adoptować? Poczwarki i młode robotnice gatunku Lasius niger lub (najlepiej) Lasius Chthonolasius.
– Ile? Około 50-200 poczwarek i 2-5 robotnic.
– Jak? W lodówce robotnice, a potem do królowej dosypać poczwarek (lub najpierw poczwarki i potem do lodówkim a w lodówce dołożyć robotnice).

Karmimy oczywiście jakimś miodem, mącznikami lub drewnojadami bądź innymi insektami ze sklepu zoologicznego…

No a teraz – to, co być może Cię zastanawiało, gdy przeczytałeś/-aś tytuł czytanego przez Ciebie obecnie wpisu – dlaczego właściwie europejskie grzybiarki? Mrówki te produkują albowiem prawdziwe grzyby – całkiem podobne do tych tworzonych przez prawdziwe mrówki grzybiarki – Atta cephalotes 😀 . Są to bardzo ciekawe osobniki, ponieważ zwykle europejskie gatunki nie prowadzą w swoich gniazdach hodowli.

Po co jednak ten grzyb? Z pewnością służy on jako pokarm dla czasem nawet kilkumilionowej kolonii! Według wielu badań ma on również właściwość pomagająca na utrzymanie sterylności w gnieździe. Co ciekawe, grzyb jest w postaci „kartonu”, więc gatunek ten nazwano po polsku również kartonówką zwyczajną. Hodowla grzyba ma miejsce głównie pod ziemią 😀 . Tam znajduje się także hodowla mszyc. Pod spodem zdjęcie prawdziwych grzybiarek (amerykańskich) oraz ich grzyba 🙂 .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *