Dlaczego MyrmeLuna lubi jesień?

Wiele Osób (pewnie większość) nie jest zadowolonych z powodu jesieni oraz nadchodzącej zimy – kto by przecież chciał budzić się codziennie w nocy, moknąć w deszczu lub marznąć nawet podczas krótkiej przechadzki…

Z myrmekologicznego punktu widzenia każda pora roku powinna stawiana być na równi z innymi. Oznacza to, że nie ma dni ważniejszych i mniej ważnych dla mrówek.

Dlaczego warto lubić lato? Myślę, że to pytanie należy do najłatwiejszych z pytań zadanych w tym wpisie. Oczywiście istnieje mnóstwo powodów, lecz ja skupię się na tych mrówczych. Przede wszystkim latem odbywa się większość rójek, podczas których złapać możemy królową lub po prostu delektować się tym wspaniałym widokiem 😀 …

Rójka
Zdjęcie wspaniałej rójki, która miała miejsce w 2019 roku, oczywiście latem 😀 !

Dlaczego warto lubić wiosnę? Z tym pytaniem chyba również każdy sobie poradzi. Wtedy mrówki są najaktywniejsze, bo są „wypoczęte”. Po śnie zimowym królowa składa dużo jajek. Robotnice rozbudowują mrowisko, zbieraczki szukają pokarmu itd.. Poza tym świadomość, że zaraz rozpocznie się lato też wprawia nas w radość 🙂 !

L. niger po zimowaniu
Wiosną mrówki budzą się ze snu zimowego! Zdjęcie świetnej kolonii tuż po odbytej hibernacji – wykonane wiosną 😀 !

Dlaczego warto lubić zimę? Odpowiedź tak naprawdę nie jest zbyt trudna, bo kto lubi mrówki, lubi i zimę. W czasie zimy kolonia wypoczywa, a któż nie lubi odpoczywać… Ty też możesz odstawić formikarium do lodówki i zajmować się czymś innym, a po hibernacji cieszyć się swoimi koloniami na nowo 😀 !

Taki widok to nic strasznego – to po prostu fantastyczny proces hibernacji odbywający się… zimą 😉 !

Co dobrego dzieje się w jesieni? W zasadzie to nic (nawet przez cały wrzesień i październik nie ma ani jednego dnia wolnego – poza weekendami). Jeśli jednak dłużej się nad tym zastanowimy, znajdziemy wiele wspaniałości, gdyż jest to czas przemyśleń. Dobrze jest zastanowić się nad tym, co robić z mrówkami, gdy są w stanie uśpienia. Może by tak wyczyścić formikarium, gdy wreszcie nikt się będzie chodził po arenie… Nie zapomnij także o tym, że możesz prowadzić notatki, czy kolonia nadaje się już do hibernacji. Warto też zastanowić się nad tym, co możesz swoim podopiecznym kupić, by za rok czuły się lepiej – nowy miód, ozdoby do formikarium, piasek na arenę, a może formikarium, w którym zamieszka Twoja kolonia? Czy zakupów tych nie można zrobić już w jesieni 😀 ?

Piękne zdjęcie cudownego mrówczego kopca wykonane jesienią 🙂 !

Jak widzisz, jesień może też być ciekawa. Pamiętaj, że cieszymy się z wielu spraw już „na zapas”. Ty również powinieneś cieszyć się, że nie ma jeszcze lata, bo przecież zaraz nastałaby jesień… Teraz możesz już czekać na wiosnę lub zimę 🙂 !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *