Nietrudno zauważyć, że są gatunki mrówek, których robotnice są malutkie, lecz istnieją i takie, które z pewnością mogą zaskoczyć wielu! Wydawać by się mogło, że skoro jakieś mrówki są większe, to pewnie i szybciej rosnąć będzie ich kolonia! Nie jest to jednak wcale prawda i udowodnię to w tym artykule!
Jeśli chcesz wiedzieć, jak duże są faraonki, to pokażę Ci to na schemacie porównującym robotnice oraz królowe mrówek faraona oraz największe w Polsce Camponotusy!
Pewnie zastanawiasz się, na ile precyzyjny jest ten obraz… Wiedz jednak, że wszystkie „kropki” mierzyłem linijką i zachowane są tu prawdziwe proporcje 😀 . Obraz oczywiście wykonany jest w pewnej skali 🙂 .
Chyba nie muszę pisać, w jak szybkim tempie rozmnażają się faraonki. W dużych koloniach codziennie przybywają dziesiątki, a czasem nawet setki tysięcy tych mrówek, a gmachówek drzewotocznych (polska nazwa tych „wielkich”) – nie więcej niż 100 dziennie (chyba, że trafimy na okres bardszo obfitego rozwoju).
Ja odważyłbym się nawet stwierdzić, że małe mrówki rozwijają się szybciej, choć nie jest to do końca prawda, bo Messor barbarus, których królowa jest kilka milimetrów większa, rozwijają się znacznie szybciej, niż Lasius niger, a z kolei malutkich Solenopsis fugax przybywa o wiele mniej niż robotnic obu tych gatunków 😀 .
Reguły więc tu nie ma, lecz zwykle naprawdę tak jest, że im mniejsze mrówki, tym szybciej Ci się rozmnożą, ale z drugiej strony większe, nawet gdy ich będzie mniej, zajmą podobną ilość miejsca 😀 .