Jak założyć hodowlę mrówek?

Ten wpis dotyczy osób, które planują zakup kolonii (lub polowanie na królową) oraz tych, którzy już rozpoczęli hodowlę.

Poniżej znajdziesz spis treści.

  1. Dla tych, którzy planują złapać swoją pierwszą królową.
  2. Dla tych, którzy planują zakup królowej.
  3. Dla tych, którzy nie wiedzą co złapać / kupić.
  4. Dla tych, którzy złapali swoją pierwszą królową.
  5. Dla tych, którzy złapali swoją pierwszą królową (i złożyła jaja).
  6. Dla tych, którzy kupili swoją pierwszą królową.
  7. Dla tych, którzy kupili swoją pierwszą kolonię (lub królową z jajami).

Dla tych, którzy planują złapać swoją pierwszą królową.

Pierwszy krok to znalezienie gniazda mrówek (zacznij od najłatwiejszych w hodowli). Jeśli już je znajdziesz upewnij się, czy nie jest ono zbyt małe, aby wytworzyć formy płciowe. Czasami jednak napotkasz się na chodzące po chodniku królowe dosłownie „wszędzie” (i takie łap, są to prawdopodobnie Lasius niger). Jeśli jednak masz coś innego, to postaraj się zidentyfikować gatunek. Ważną informacją jest sposób zakładania gniazd. Te, które robią to w sposób klasztorny, nie wymagają dokarmiania, ale te półklasztorne – potrzebują. Gatunki łatwe w hodowli:
Lasius niger, Lasius flavus, Formica cinerea, Formica fusca, Formica lemani, Formica cunicularia, Tetramorium caespitum.
Uwaga. W Polsce znajdziesz również wiele gatunków pod ochroną. Zapoznaj się więc z wyglądem powyżej wymienionych gatunków. Jeśli masz coś innego, koniecznie zidentyfikuj!
Jeśli Twoja królowa złoży jaja, koniecznie zapoznaj się z treścią punktu 4. (polecam jednak wcześniej, bo może ona złożyć je wcześniej niż myślisz!).

Dla tych, którzy planują zakup królowej.

Zapoznaj się z opisem „sklepowym”. Napis: „Poziom trudności: łatwy” nie oznacza, że nadaje się on dla każdego! Polecam gatunki wymienione w pierwszym poradniku oraz (z egzotyki) najbardziej pospolite gatunki Messor, np. barbarus. Pamiętaj o odpowiednim karmieniu (również w poprzednim poradniku).

Dla tych, którzy nie wiedzą co złapać / kupić.

Możesz poczytać różne opisy gatunkowe, w szczególności te podane w punkcie pierwszym i Messory (dla zainteresowanych zakupem).

Dla tych, którzy złapali swoją pierwszą królową.

Teraz musisz zapewnić jej odpowiednie warunki. Dostarczaj jej pożywienia, jeśli jest ona półklasztorna. Probówkę / strzykawkę możesz zasłonić aluminium lub (jeśli chcesz móc je obserwować) czerwona folią. Nie jest to konieczne, ale pomocne.

Dla tych, którzy złapali swoją pierwsza królową (i złożyła jaja).

Obserwuj je częściej, teraz musisz pamiętać o wodzie, braku stresu (dla królowej), warto również dodatkowo dokarmiać królowe (oczywiście półklasztorne trzeba) – nie jest to nadal konieczne. Musisz to robić dopiero, gdy pojawią się pierwsze robotnice. Jeżeli w probówce pojawia się pleśń (co oczywiście jest dosyć częstym zjawiskiem w hodowli mrówek), wymień ją. Posłuży Ci do tego arena – na niej podawaj również pokarm.

Dla tych, którzy kupili swoją pierwszą królową.

Jeśli kupiłeś swoją królową, nie wiesz kiedy złoży jaja – nie wiesz jak długo po jej rójce ją otrzymujesz, nie wiesz, czy podczas podróży nie pojawią się żadne nowe pakiety… Patrz – punkt 4.

Dla tych, którzy kupili swoją pierwszą kolonię (lub królową z jajami).

Patrz – punkt 5.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *