Sen zimowy w naturze

Wiadomym jest, że mrówki hibernują także w naturze. Jak się to jednak dzieje i jak przebiega ten proces w nieco innej rzeczywistości?

Przede wszystkim należy pamiętać, że to właśnie mrówki żyjące na wolności najlepiej doświadczają różnicy temperatur, wilgotności i są przygotowane na nadejście zimy. Dlatego właśnie ktoś, kto pomyśli o nagłym obniżeniu temperatury z związku z zimową aurą, jest w błędzie. Mrówki przygotowują się w naturze do snu zimowego, natomiast nasze kompletnie nie wiedzą, kiedy zacznie się zima, bo ciągle mają podobne warunki.

Hibernacja (z królową też wszystko w porządku, w momencie opublikowania tego wpisu nadal ma się dobrze).

Krok 1. – Temperatura 20°C
Wtedy kończyć zaczynają się letnie upały, mrówki wiedzą, że przyszedł z pewnością drugi sezon ich pracy. W nocy zaczyna się robić nawet poniżej piętnastu stopni, co oznacza, że nic nie stoi na przeszkodzie, by powoli zaczynać popadać w stagnację, rezygnować z pokarmu białkowego, ale nie wykluczać go całkowicie z codziennej diety.

Krok 2. – Temperatura 15°C
Gdy pogoda na zewnątrz będzie już taka, jaka typowa jest dla jesieni, to mrówki będą wiedziały, że mogą już robić drobne zapasy na zimę (jeśli nie znajdą od razu po wybudzeniu zdobyczy – np. może być ona jeszcze uśpiona). Wiedzą one także, że królowa powinna już powoli przestawać czerwić. Pojawią się natomiast jeszcze pewnie jaja należące do robotnic z larw ziołowych.

Krok 3. – Temperatura 10°
W nocy mogą już pojawiać się nawet drobne przymrozki, choć raczej jeszcze rzadkie. Rzadko spotykane są oczywiście także anomalia pogodowe. Mrówki mogą dlatego zacząć ostateczną fazę, czyli obfite karmienie. To także na to pójdzie część zgromadzonych wcześniej zapasów.

Krok 4. – Temperatura 5°C
Wreszcie nadszedł ten czas, który z pewnością jest dla każdej kolonii ulgą po tak pracowitym roku – hibernacja. Zasypiać zaczynają najpierw pojedyncze robotnice, bardzo niedługo później inne i królowa, a na koniec dopiero nawet te najbardziej czujne i odporne na całkiem niskie temperatury, tudzież mrozy.

Krok 5. – Wybudzanie
To tutaj mrówki zaczynają się powoli wybudzać. Temperatura wynosi około 8-10°C. Kolonia odpoczęła i jest gotowa do przeżycia kolejnego roku, na nowy sezon. To niezwykle ciekawe wydarzenie ma miejsce wiosną i odbywa się najczęściej w marcu lub jego okolicach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *