Różne mrówki

Z pewnością Doświadczony Hodowca, Obserwator lub nawet Stały Czytelnik pomyślałby, że chodzi tu o kasty, podkasty, płeć, konkretne gatunki, ale ktoś kto z tymi zwierzętami ma małe doświadczenie powie, że są mrówki czarne, czerwone, czasami żółte, ewentualnie małe, duże…

Atta cephalotes

W zasadzie każda różnica będzie istotna. Myślę, że niewiele osób pomyślało tu jednak o larwach, jajach, poczwarkach i dorosłych osobnikach – to też jakoś je różni. Wszystkie są jednak mrówkami.

Kasty: robotnice, królowe i samce.
Podkasty: minor (najmniejsze), major (największe), pośrednie (można nazywać je robotnicami minor).
Stadia rozwoju: jaja -> larwy (inaczej czerwie) -> poczwarki -> imago (dorosła mrówka)

Oecophylla smaragdina

Pomyślmy jednak w jeszcze bardziej skomplikowany sposób, być może trudny do odgadnięcia, ze względu na to, że nikt nie dostrzeże go patrząc na mrówki (nawet pewnie przez kilka lat). Przyglądając się nim chodzi widzimy budowę, a nie wiek.

Ile mogą żyć mrówki? Miesiąc? Więcej! Robotnice żyć mogą przez rok, a nawet kilka! Królowe są jednak dużo bardziej długowieczne! Oficjalną rekordzistką była wyhodowana przez pewnego naukowca Lasius niger (ta, którą najczęściej spotykamy w ogrodach i na chodnikach 🙂 ), jednak prawdopodobnie najdłużej żyjące mrówki, które znamy już dosyć dobrze to Pogonomyrmex owyheei żyjące w naturze nawet przez 30 lat i tyle miała prawdopodobnie najdłużej żyjąca królowa, jednak dane te nie pochodzą z laboratorium, więc możliwe jest zastąpienie matki przez inną płodną samicę.

Z kolei żółte Lasius flavus dożywają około 22 lat – wciąż pisząc o królowych, oczywiście. Biorąc pod uwagę uzyskane tu wyniki bardzo słabo prezentują się dane statystyczne wiekowe mrówek faraona. Królowe raczej nie żyją ponad rok, a robotnice około ćwierci tego okresu.

Lasius niger

Co z lotami godowymi? One przecież też różnią mrówki! Nie wszystkie je praktykują. U niektórych gatunków występuje płodna robotnica, tzw. gamergate, składająca jaja. Oczywiście ciężko ją rozpoznać, mrówki wiedzą, że to ona po niezwykle silnym zapachu.

Wysokość lotów też jest zmienna. Nie myślmy, że mrówki polecą najwyżej na 5-10 m. Są i takie, które znajdują się prawie kilometr nad powierzchnią Ziemi!

Samce Hypoponera opacior zaplemniają swoje partnerki, które są dopiero w kokonach. Jest to bardzo niezwykłe zjawisko, gdyż zazwyczaj mrówki robią to podczas lotu!

Z pewnością niedługo pojawi się kolejny wpis z serii mrówczych ciekawostek!

Rójka
Rójka Lasius niger

Źródła:
Z pomocą książki „Prywatne życie mrówek” Krzysztofa Pabisa (wydanie pierwsze z 2020 roku).

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *