Kiedy zacząć hodowlę mrówek?

Mrówki bywają czasami traktowane jako zwierzęta domowe. Jeśli interesujesz się mrówkami i się ich nie brzydzisz możesz rozpocząć hodowlę, czy aby jednak na pewno?

Nie wystarczy chęć poznania tych stworzeń i ich hodowli – to jeszcze nie ten moment. Musisz zdobyć przede wszystkim potrzebną Ci do tego wiedzę – nie tylko praktyczną (np. obserwacje, ewentualnie hodowla słoikowa, o której napiszę później), ale także teoretyczną! Przed Tobą jeszcze mnóstwo niezbędnych informacji, bez których hodowla po prostu nie ma sensu, gdyż najczęściej kończy się śmiercią kolonii.

Na blogu jednak jest mnóstwo ciekawostek, opisów zachowania, a nawet quizów. To nie jest Ci jednak teraz potrzebne. Aby uporządkować wszystko, MyrmeLuna utworzyła specjalny folder, do którego co jakiś czas wkłada nowe wpisy. Jest to kategoria „Dla Początkujących Hodowców„.

Na co warto zwrócić uwagę? MyrmeLuna napisała całą listę niezbędnych porad, którą znajdziesz pod tym artykułem, nie zapomnij jednak przeczytać innych artykułów!

Przed rozpoczęciem hodowli mrówek możesz wypróbować tzw. „hodowlę słoikową”, która polega wyłącznie na schwytaniu kilku robotnic do pojemnika (np. słoika). Pamiętaj jednak, że powinien być to eksperyment jednorazowy i trwać krócej niż tydzień (a to już bardzo długo jak na ten wariant 🙂 ). Nie łap skrzydlatych osobników, tylko te najłatwiej dostępne, gdyż to tylko te nadają się do przetrzymywania w słoiku. Na samym dole umieszczam jeszcze kilka zdjęć prawdziwej kolonii, nie takiej utworzonej przez łapanie kilku robotnic (czyli standardowych rozmiarów, bezskrzydłych mrówek), a prawdziwej – możesz trzymać u siebie podobną przez wiele lat!

Zanim jeszcze przedstawię listę, zachęcam Cię do obejrzenia zdjęć umieszczonych powyżej, gdyż przedstawiają one różne gatunki mrówek. Zdjęcie odrobinę powyżej przedstawia dosyć często spotykane w Polsce mrówki, jednak nie ta najbardziej popularne 🙂 . Ich cechą charakterystyczną nie jest ubarwienie (ponieważ wiele gatunków ma właśnie taki kolor), a oczy! Są one wielkie w porównaniu do innych (w szczególności do tych z czerwoną głową i czarnymi jak smoła tułowiem i odwłokiem.

Dla dociekliwych podam poniżej też nazwy gatunkowe mrówek ze zdjęć 🙂 .

Podstawa mrówczej diety to: białko i węglowodany. Do tej pierwszej grupy zaliczamy robaki (są one dostępne w większości sklepów zoologicznych), a do węglowodanów: miód, wodę z miodem, cukier, wodę z cukrem, ewentualnie jakieś owoce.

Niewielkie! Kolonia składająca się ze stu robotnic powinna pomieścić się w probówce (jeśli robotnice nie są większe niż 5 cm, a takich rozmiarów nie powinna osiągać większość gatunków z Polski, ponieważ robotnice z pierwszego pokolenia są mniejsze od starszych).

Wybieraj gatunki z Europy, gdyż to one są dosyć często łatwe w hodowli i znajdziesz o nich najwięcej informacji 🙂 . Zapoznaj się jednak z dokładnymi informacjami na ich temat!

Galeria zdjęć

Odpowiedź na zadane w tytule pytanie brzmi więc: gdy zdobędziesz podstawową wiedzę o hodowli mrówek, co może zająć bardzo dużo czasu, ale im lepiej zostaniesz poinformowany, tym większa szansa na sukces!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *