Quiz nr 15 – MyrmeLuna

Aby dostać maksymalną liczbę punktów nie musisz być doświadczonym Hodowcą mrówek. Wystarczy, że znasz ciekawe fakty o tych zwierzętach! Spróbuj więc swoich sił w tym teście – nawet jeśli nie posiadasz żadnej kolonii.

Pytań jest 10, ale poprawnych odpowiedzi aż 15! Oznacza to, że w niektórych pytaniach zaznaczyć musisz więcej niż jedną odpowiedź! Nie musisz odsyłać formularza – odpowiedzi są podane pod spodem, więc możesz je sprawdzić samemu 🙂 .

Jeśli chcesz sprawdzić odpowiedzi i wysłać formularz, ale nie podawać swojego adresu email, koniecznie sprawdź odpowiedzi przed odesłaniem!

    *1

    *2

    *2

    Zanim wyślesz, sprawdź swój wynik 🙂 !

    Jeśli chcesz otrzymywać wiadomości, wpisz tu swój adres e-mail. Jeśli nie, pozostaw to pole puste.

    1.d

    Wyjaśnienie: Stopa to dolna część odnóża mrówki. Powinno ich być więc tyle samo, czyli sześć.

    2.a

    Wyjaśnienie: Mrówki często hodują mszyce i miseczniki. Owady te wytwarzają chętnie zjadaną przez nie spadź. Mrówki grzybiarki i podobne do nich gatunki hodują również grzyby. Biedronki jednak nie są do zjedzenia również przez zbyt gruby pancerz.

    3.ac

    Wyjaśnienie: Miód i owoce są bogate w cukier, który mrówki bardzo lubią. Biedronki mają natomiast zbyt twardy pancerz i mało mięsa. Mrówkojady czasami jedzą mrówki, jednak raczej nie działa to tak samo w drugą stronę.

    4.b

    Wyjaśnienie: W rzeczywistości królowa nie posiada „władzy”. Nie poluje także, gdyż jest ona zbyt cenna i ważna, by musiała to wykonywać oraz narażać się na niebezpieczeństwo. Królowe składają tylko jaja, jednak nie mają „poddanych”.

    5.c

    Wyjaśnienie: Większość królowych może przeżyć 10 i mniej lat. Badań jest jednak zbyt mało, by odnaleźć samicę, która żyłaby aż 50 lat. Potwierdzony został jednak wiek najczęściej spotykanej w ogrodach hurtnicy czarnej. Przedstawicielka żyła aż 29 lat.

    6.abd

    Wyjaśnienie: Robotnice opiekują się gniazdem: wykonują rozmaite prace od dbania o siostry i matkę do polowania i obrony mrowiska. Nie składają jednak jaj.

    7.a

    Wyjaśnienie: Większość gatunków z Polski rójkę odbywa w okolicach lipca i sierpnia. tylko nieliczne królowe i samce wylatują wcześniej.

    8.acd

    Wyjaśnienie: Niektóre mrówki to nawet głównie ziarnojady. Nie pogardzą one jednak świeżym robakiem. Miód też jest często spożywany z chęcią. Tylko niektóre gatunki posiadają żądło, choć wszystkie gryzą. Są one owadami.

    9.a

    Wyjaśnienie: Mrówki to najliczniejsze zwierzęta na Ziemi! Jest ich więc bardzo dużo. Stanowią one aż 20% biomasy!

    10.b

    Wyjaśnienie: Zwierzęta te żyją na każdy kontynencie oprócz Antarktydy. Spotkasz je z pewnością w wielu lasach. Niektóre kolonie gniazdują głównie w drewnie, choć niektóre (np. mrówki tkaczki) – najczęściej w koronach drzew.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *