Czy kupić Messory?

Jak już pewnie wiesz, moją pierwszą kolonią mrówek są właśnie Messory. Piszę tu teraz o tych podobnych gatunkach: M. barbarus, M. structor, M. angularis, M. wasmanni, M. aciculatus… MyrmeLuna opisze nieco, jak przebiegać powinna hodowla na początku, gdyż później z pewnością sam poznasz lepiej swoje mrówki. Ale czy w ogóle warto inwestować w Messory?

Mrówki ze zdjęcia wyglądają bardzo elegancko. Jest to właśnie zdjęcie mojej pierwszej kolonii mrówek – Luny i jej robotnic. Zdjęcie wykonane zostało w Dniu Przyjazdu Luny. Widać na nim kilka poczwarek oraz – co najważniejsze – ziarna. Oczywiście musisz wiedzieć, że po czasie miejsce, w którym Twoje mrówki przebywają stanie się nieco mniej schludne. MyrmeLuna opowie oczywiście również, jak odpowiednio udekorować formikarium, by wyglądało ono jak najlepiej i naturalnie o wielu innych sprawach.

Co może zachęcić cię do hodowli Messorów? Przeczytaj poniżej 🙂 !

Łatwa przeprowadzka

Cudowne podkasty

Niektóre mrówki przeprowadzają się bardzo długo. W ogóle nie chcą wychodzić z probówki, jeśli mają w niej dobre warunki, czyli nawodnioną watę… Tutaj jest inaczej. Kolonia powinna przeprowadzić się w 24 godziny. Oczywiście może być inaczej, jednak jest to standardowy okres czasu, który jest im potrzebny.

Podział na podkasty stanowi bardzo ważny walor estetyczny, ponieważ każda robotnica ma inną wielkość w zależności od tego, jaką pełni funkcję w gnieździe.

Tzw. redhead

Rozmiar królowej

Niektóre królowe mają wyraźnie czerwieńsze głowy od pozostałych. Wygląd ten zdecydowanie przyciąga wielu hodowców. Cena czerwonogłowych królowych jest zazwyczaj niewiele wyższa od zwyczajnych, ponieważ robotnice w takiej kolonii nie wyróżniają się niczym w porównaniu do córek ciemnogłowej królowej. Potomstwo królewskie kolonii redhead może nie mieć czerwieńszej głowy, dlatego nie da się wyróżnić specjalnego gatunku dla królowych z czerwoną głową.

Rozmiar królowej Messor barbarus to aż 15-18 mm! Dla przykładu największa mrówka z Europy to królowa Camponotus ligniperdus, osiągająca rozmiary od 18 mm do 2 cm. Mimo że różnica jest niewielka, widać ją bardzo ze względu na szczupłość królowej Messor. Największym Messorem jest jednak jeszcze o kilka milimetrów większa królowa M. cephalotes, która osiągnąć może do 2,5 mm [źródło]

Major (żołnierz) w kolonii Messor barbarus

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *