L. niger po zimowaniu

Czy warto kupić nigerki?

Niedawno na blogu pojawił się wpis „Czy warto kupić Messory?”, w którym omówiłem 4 główne zalety posiadania tych mrówek. To samo zrobię omawiając Lasius niger 🙂 .

Gatunek mrówek ze zdjęcia to właśnie L. niger. Hodują one mszyce, ale by je hodować nie trzeba zakładać specjalnej „kolonii” mszyc 🙂 . Można podać miód lub wodę z cukrem. Nigerki to, tak jak Messory, łatwy w hodowli gatunek. Kolonie rozmnażają się dość prężnie. Zatem czy warto zainwestować we własne nigerki?

Rójka

Co może zachęcić cię do hodowli Messorów? Przeczytaj poniżej 🙂 !

Masowa rójka

Fizogastria

Dzięki masowym rójkom nie musimy męczyć się z pozyskiwaniem królowej własnoręcznie. Zamiast kupować własnej kolonii ze sklepu, wystarczy schwytać jedną mrówkę, która założy swoją własną kolonię mrówek!

Fizogastria powstaje u królowej ze względu na jaja, które niedługo złoży. Osobnik z fizogastrią staje się większy. O fizogastrii mówi się głównie w przypadku królowych, choć najedzone robotnice też mogą mieć większe niż zwykle odwłoki 🙂 .

Dostępność w Polsce

Ciekawa obserwacja

Lasius niger są głównymi mrówkami w Polsce. Znajdziemy je w całej Europie Północnej. Na południu Europy przeważają natomiast Messory 🙂 .

Nigerki często przenoszą kamienie lub pisak, który znajduje się na arenie. Nie zdarzyło mi się jednak nigdy, by mrówki wybudowały w suchym piasku mrowisko 😀 .

Wpis pokrewny: Czy kupić Messory?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *