Camponotus ligniperdus

Hodowla mrówek w domu?

Czy jest to w ogóle możliwe? Jak założyć swoją własną hodowlę mrówek? Od czego zacząć? Czy potrzeba królowej? Jak ją zdobyć? Gdzie szukać mrówek? W czym je hodować? Czym je karmić? Jak szybko się rozwijają? Czy w moim mrowisku będzie z czasem więcej królowej? Skąd się one w ogóle biorą? – Takie i inne pytania nasuwają się wielu tym, którzy chcą niebawem zacząć swoją przygodę z mrówkami. Odpowiedzi oczywiście możesz znaleźć w istniejących na blogu już od dawna artykułach, jednak MyrmeLuna pokrótce odpowie na te pytania.

Hodowla mrówek przyciąga wielu i bez wątpienia jest ona możliwa! Trzeba się jednak za nią jakoś zabrać. Zatem czy zaczynać od robotnic, czy może jednak czegoś innego? MyrmeLuna próbowała kiedyś jednodniowej hodowli robotnic w butelce, która bardzo szybko się mi nudziła. Ciekawiej było, gdy dokładałem tam samców – wtedy było to nieco bardziej interesujące, ale mimo wszystko nie aż tak wspaniałe. Kilka lat temu nie było jednak wielu źródeł wiedzy, choć filmy o hodowli mrówek były znacznie ciekawsze i z pewnością nie tak kiczowate, jak teraz. Oczywiście istnieje wiele dobrych źródeł, choć trzeba bardzo uważać, by nie zastosować się do rad początkującego hodowcy nagrywającego materiał wideo.

Dopiero później zorientowałem się, jak łatwo jest założyć własną hodowlę! Powstało kilka sklepów, które pod koniec tego paragrafu polecę. Zaczęto stosować nowe rozwiązania w formikariach, dzięki czemu stawały się coraz bardziej przejrzyste, choć mimo to nadal wiele Osób hodowało swoje mrówki w gniazdach w stylu Curtusa (popularnego polskiego sklepu z mrówkami, który już nie istnieje). Niektórzy tworzyli także swoje wyroby, jednak Ty nie musisz się o to martwić – możesz kupić gotowca. I tak, jak już napisałem, polecę tu sklepy, których nazwy wystarczy skopiować i wkleić do przeglądarki 😀 .

  • Mrowkoyad
  • AntCenter
  • AntKeeper

Kupić w nich możesz różne kolonie. Fascynujące są zdjęcia i opisy poszczególnych gatunków. Idealnie widać różnice w ich wielkości, jednak nie kupuj kolonii trudnej w hodowli 🙂 . Jeśli MyrmeLuna miałaby polecić Ci jakiś gatunek, wybrałbym Messor barbarus, najlepiej ze sklepu Mrowkoyad (w ilości 5-10) w formikarium korkowym typu „T” rozmiaru L 😀 . Jak widzisz, do każdej kolonii dołączona jest królowa i tylko ona składa jaja, z których wylęgają się robotnice 🙂 . Robotnicom czasem też zdarza się składać jaja, ale zostają one zjedzone, ponieważ nie są zapłodnione. Królowa odbyła jednak lot godowy, co powoduje, że jej jajka są jak najbardziej przydatne.

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż aby kupić królową wraz z jajkami/larwami/poczwarkami warto wybrać ofertę „królowa + potomstwo” lub „królowa + gratisy”, lub „królowa + potomstwo w różnych stadiach rozwoju”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *