Mrówki dzielą się zadaniami, jednak każda kolonia robi to w inny sposób! W tym artykule opiszę podział zadań w przypadku kolonii, w której występuje lub nie występuje polimorfizm kastowy (później przybliżę to pojęcie).
Głównych funkcji robotnic jest kilka. Należą do nich:
- opieka nad potomstwem i królową, 1
- ochrona mrowiska przed niebezpieczeństwem, 5
- budowanie kopca i drążenie podziemnych tuneli, 4
- zbieranie pożywienia, 3
- sprzątanie, 2
- magazynowanie żywności w odwłokach.
Bez względu na to, czy w kolonii występują tzw. podkasty, czy ich nie ma, każda robotnica musi mieć swoją funkcję w gnieździe. Jeśli robotnice różnią się wyglądem ze względu na ich funkcję, występuje polimorfizm kastowy. W zależności od tego, czy on u danego gatunku występuje, można ustalić, jak mrówki dzielą się swoimi zadaniami.
Jeśli w kolonii nie występują podkasty, robotnice dzielą się funkcjami zgodnie z wiekiem. Pogrubione cyfry oznaczają wiek robotnicy, która wykonuje daną czynność. 1 to najmłodsza, a im większa liczba, tym starsza jest ta mrówka. Tylko gatunki z rodzaju Myrmecocystus magazynują żywność w odwłokach, dlatego ciężko jest ustalić ich wiek, jednak z pewnością robotnice te nie są młode.
Prawie tak samo wygląda to w przypadku kolonii z podkastami, ale tam mrówki są przeznaczone do wykonywania danego zadania nie przez wiek, ale rozmiar. Im większa robotnica, tym większy numer. Liczby są takie same jak wcześniej 🙂 .
Dzięki temu zauważyć możemy zależność w podziale zadaniami w obu typach kolonii 😀 .
komentarze
Ciekawy artykuł. Niesamowite są wszystkie podobieństwa w życiu społecznym ludzi i mrówek!
Dziękuję w imieniu czytelników za dzielenie się pasją odkrywania tajemnic świata mrówek 🙂
Oczywiście! MyrmeLuna bardzo dzikuje za komentarz:) !