Interkasty

Tytuł tego artykułu brzmi niezwykle obco. MyrmeLuna gratuluje Ci wiedzy myrmekologicznej, jeśli klikając w ten wpis, wiedziałeś czego będzie on dotyczył 😀 !

Jeśli nie jesteś zainteresowany/-a szukaniem królowych samodzielnie, wiedza ta raczej Ci się nie przyda, jednak oczywiście warto mieć pojęcie o otaczającym nas świecie tych fascynujących stworzeń 🙂 ! 

Ten artykuł ma na celu pomoc osobom, które nie wiedzą, co może być przyczyną problemu opisanego przeze mnie poniżej. Zdarza się on rzadko, jednak jego przyczyna może zdziwić wielu.

Dzień dobry. Rok temu złapałem królową Myrmica. Karmię ją co dwa dni owadami (mącznikami, drewnojadami, karaczanami itd.). Nie wiem dlaczego, ale wciąż nie ma potomstwa. Co się stało? PS: Mrówka nie ma już skrzydeł, więc brak lotu godowego raczej nie wchodzi w grę...
Czytelnik
01.10.2030

Jeśli taka wiadomość by do mnie przyszła, prawdopodobnie odpisałbym tak:

Dzień dobry. Bardzo dziękuję za wiadomość! Myślę, że królowa w rzeczywistości nie jest królową, tylko należy ona do tzw. interkasty. Mrówki należące do tego grona przypominają królowe (są większe od robotnic, mają bardziej rozbudowany tułów i odwłok). Nie są one jednak zdolne do składania jaj. Początkowo miała to być skrzydlata samica, jednak przez pogorszenie się warunków życia nie ma ona zdolności rozrodczych.
MyrmeLuna
01.10.2030

Jak więc widzisz, interkasta to forma pośrednia między robotnicą a królową. Wygląd ma on taki sam, jak królowa, natomiast funkcja w gnieździe odpowiada funkcji robotnicy.

Pogorszenie warunków życia mogło być spowodowane chociażby głodem, gdy mrówka była larwą. Niektóre pasożyty mogą również spowodować takie zmiany. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *