Rude mrówki leśne – identyfikacja

Zdarzyło Ci się kiedyś usłyszeć: „Kopcówki są baaardzo trudne do oznaczenia” 😀 ? Jest to bardzo typowy cytat w świecie myrmekologicznym. Zastanów się jednak, czy jeżeli różnica między nimi byłaby tak mała, że trzeba by sprawdzać gatunek w laboratorium, to czy rzeczywiście wyróżnialibyśmy aż 6 gatunków kopcówek…

Aby uświadomić Ci, jak łatwo jest oznaczyć kopcówkę, postanowiłem przygotować rozpiskę gatunków. Oczywiście najlepiej mieć mikroskop (najlepiej o niewielkim powiększeniu). Czasami wystarczy jednak dobre zdjęcie jakiegoś martwego okazu (lub najlepiej żywego, jeśli nie będzie się poruszał, co u kopcówek jest raczej rzadkością 🙂 ).

Jak już pisałem, kopcówek jest 6, dlaczego więc gatunków zapisanych jest więcej? Ponieważ te gatunki również często mylą się z rudymi mrówkami leśnymi 😀 . Jeśli problemy sprawia Ci odczyt informacji, koniecznie zajrzyj tu: Anatomia mrówki. (LINK).

A teraz test składający się z trzech pytań :D.

1. Czy to Formica truncorum?

2. Jaki to może być gatunek (są dwie poprawne odpowiedzi – podaj obie 😀 )?

3. Czy to Formica polyctena?

A teraz pozwolę sobie na wyjaśnienie odpowiedzi.

1. To nie jest Formica truncorum. Zauważ, że część głowy jest ciemniejsza. W rzeczywistości gatunek na zdjęciu to Formica sanguinea, jednak brakuje tu zdjęcia nadustka, by zidentyfikować tę mrówkę.

2. To oczywiście Formica polyctena i Formica rufa. Idąc dokładnie według schematu zostaną Ci tylko te dwie odpowiedzi. Można jednak śmiało powiedzieć, że jest to Formica rufa, gdyż przy idealnym świetle F. rufa ma tułów czerwony, a F. polyctena – jaśniejszy. Więc prawdopodobnie znasz już odpowiedź na 3. pytanie 😀 .

3. I tutaj tułów jest dość jasny, więc to F. polyctena 🙂 . Znowu idziemy według schematu…

Mam nadzieję, że materiał nie okazał się nużący i że wiesz już, jak łatwa jest tak naprawdę identyfikacja mrówek dwubarwnych z rodzaju Formica 😀 . Być może chcesz rozpoznacz coś jeszcze? Zdjęcia w galerii są do twej dyspozycji! Pamiętaj tylko, by nie pomylić zdjęcia moich Camponotus ligniperdus z kopcówkami 😀 . Poniżej zdjęcie robotnicy C. ligniperdus.

Do identyfikacji polecam Ci zdjęcie F. aquilonia. Możesz dojść sam do tego, czy to ten gatunek 😀 :

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *