Jak duża jest królowa mrówek?

Samo słowo królowa kojarzy nam się z ogromnością, jednak wielu aż podskakuje po usłyszeniu wyrazów: „królowa mrówek”. Wydaje im się, iż jest to istota wielka (choć oczywiście nie mówimy tu o rozmiarach ludzkich, lecz mrówczych)! Można by spekulować, jak olbrzymia może być jedna mrówka – mimo to najłatwiej po prostu przeczytać ten artykuł i otrzymać tę informację wprost 😀 !

Pewnie wstawione przeze mnie w tym artykule dotychczas zdjęcia są dla Ciebie wielkim zaskoczeniem lub utwierdzeniem w przekonaniu, że największy osobnik mrowiska osiąga aż takie rozmiary!

Zanim podam informację na temat rzeczywistego wyglądu tychże osobników, postaraj się odgadnąć, ile milimetrów bądź centymetrów mają królowe na powyższym oraz poniższym zdjęciu

Umyślnie sprawiłem, że zdjęcie na górze jest większe od tego na dole. Możesz mi wierzyć lub nie, ale królowa bezpośrednio nad tym paragrafem jest ponad dwa razy mniejsza od tej „nad” nią 🙂 .

Jeśli jesteś ciekaw, ile „mierzą” mrówki na zdjęciach, to uczynię dla Ciebie cały spis:

* królowa na obrazku nad tytułem wpisu: 10-12 mm (milimetrów, nie centymetrów 😀 !)
*królowa pod tematem i wstępem: 18-20 mm 🙂
*królowa z „wielkim brzuchem”: 8-9 mm
królowa otoczona pomarańczowymi robotnicami: 20-25 mm

Pod spodem umieściłem galerię innych królowych wraz z podpisami, w których znajdziesz ich rozmiary.

A jeśli zastanawiasz się, jaką największą królową spotkać w Polsce, jest to ta na drugim zdjęciu (18-20 mm) 😀 .

Największa na świecie królowa (odkryta, może poza pewnymi innymi, które bardzo trudno znaleźć): do 3 cm (centymetrów 😀 ). Jest to królowa Atta cephalotes.

W rzeczywistości największe rozmiary osiągają królowe Dorylus, mogą one dochodzić do 7 cm! Szansa na ich spotkanie jest jednak wyjątkowo mała 🙂 .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *