Jak stworzyć formikarium?

Jeżeli masz wystarczająco dużo czasu i potrzebne materiały, możesz stworzyć formikarium samemu. Najpierw jednak musisz zastanowić się, jak ma ono wyglądać. Hiszpanie często trzymają mrówki w domach, po wpisaniu w YouTube „Hormiguero” (mrowisko; formikarium), MyrmeLuna znalazła wiele nagrań z mrówkami we własnoręcznie zrobionych formikariach (choć szczerze pisząc, niezbyt jej się one spodobały). Jakie są więc te proste rodzaje formikariów (MyrmeLuna celowo nie napisała o gnieździe ytong, ponieważ według niej po zakupieniu bloku tego materiału gniazdo jest już prawie gotowe – coś w stylu ytonga: link).

Formikarium klasyczne (dwie szyby z około 1 cm przestrzeni między sobą, arena to przestrzeń nad gniazdem bądź jest ona doczepiona za pomocą wężyka z silikonu.
Poziom trudności wykonania: 3/3

Szklany słoik, wylewany jest on gipsem (lub betonem), a arenę stanowi przestrzeń nad gniazdem. 
Poziom trudności wykonania: 2/3

Naturalne formikarium, czyli gips lub beton w sporym, szklanym pudełku z wyrzeźbionymi przed szybą korytarzami.
Poziom trudności wykonania: 1/3

Apartament – jest to kolejne formikarium w stylu naturalnego, jednak gniazdo jest w nim całkowicie prostokątne.
Poziom trudności wykonania: 1/3

Formikarium stołowe – największe formikarium, składa się one z dwóch części – areny z gniazdem i samej areny, połączone są one patykiem. Formikarium to przeznaczone jest głównie dla mrówek tropikalnych.
Poziom trudności wykonania: 3/3

Formikarium klasyczne

Co jest potrzebne? Dwie szyby, cztery kawałki drewna lub (czegoś dosyć podobnego), klej (najlepiej silikon na gorąco), piasek lub ziemia, a także igła lub coś do robienia małych dziur w drewnie.

Krok 1. Upewnij się, czy szyby są tego samego rozmiaru i czy da się je połączyć z drewnem (chodzi tu o długość drewna). Najlepiej, aby szyby były w odległości 1-3 cm, jednak zależy to od wielkości gatunku, a w szczególności królowej/-ych i majorów (jeżeli występują u danego gatunku). Jeżeli królowa ma np. 1,5 cm długości, to odległość szyb powinna wynosić około 3 cm (dwa razy więcej).

Krok 2. Stwórz małe dziurki w kawałku drewna, który umieścisz na górze formikarium (jeżeli siedlisko nie jest kwadratem, to najlepiej zastosować tu dłuższy z boków). Możesz także stworzyć większą dziurę z boku, zatkać ją później będziesz musiał np. watą bądź kawałkiem plastiku.

Krok 3. Sklei ramkę gorącym klejem, najlepiej będzie jeszcze nie przyklejać szyb ani górnego drewienka. Uwaga. Nie smaruj całej podstawy klejem!

Krok 4. Boki ramki posmaruj gorącym klejem z silikonu i przyklej szyby (nie wkładaj szkła w drewno, tylko przyklej je ze strony zewnętrznej!). Odczekaj co najmniej kilka minut, zanim weźmiesz się za pięty krok.

Krok 5. Górna szyba ma tylko otwory do wietrzenia, co więc zrobić z areną? Możesz połączyć ją wężykiem (wkładając go przez dużą dziurę w ramce) lub zwyczajnie nie przytwierdzać jej na stałe, tylko zakrywać formikarium po zakończeniu wydawania posiłku lub sprzątaniu.

Krok 6. Wsyp ziemię lub piasek (albo nawet ich mieszankę) do gniazda i przestań, gdy to, co wkładasz zajmie już połowę przestrzeni w przyszłym siedlisku. Spróbuj lekko zrobić dziurkę w ziemi i zajmij się nawodnieniem gniazda (woda nie może dochodzić aż do końca, gdyż wszystko mogłoby się zalać. Podlewaj z różnych stron, by woda dostała się także do środka, a nie wsiąkała tylko w to, co przy szybie.

Szklany słoik

Co jest potrzebne? Słoik z zakrętką, mniejszy słoik z nakrętką, gips/beton lub ziemia/piasek, igła.

Krok 1. Upewnij się, że mniejszy słoik mieści się w większym, a odległość między nimi po włożeniu mniejszego na środek większego wynosi od 1 do 4 cm. Będzie to przestrzeń gniazdowa.

Krok 2. Zakrętką od mniejszego słoika zamknij go, a w zakrywce większego wykłuj igłą małe dziurki służące do wentylacji. Zanim nałożysz już gotowe przykrycie, ustaw mniejszy słoik w większym i wykonaj etap trzeci.

Krok 3. Wsyp ziemię/piasek lub ich mieszankę, jeżeli masz gips lub beton, powinieneś zrobić komory z plasteliny , a później zalać część, wyjąć plastelinę i w miejscu dawnej plasteliny będzie już tylko powietrze. Twórz tak kolejne warstwy. Nie ma takiego sposobu, by od razu móc wlać beton bądź gips, dlatego łatwiejszą metodą jest zasypanie przestrzeni między słoikami piaskiem/ziemią.

Krok 4. Część ponad małym słoikiem zostaw na arenę, materiał na gniazdo powinien sięgać maksymalnie tam, gdzie kończy się słoik lub nawet niżej!

Formikarium naturalne

Co jest potrzebne? Duże szklane, prostokątne pudło (np. akwarium odkrywalne), ziemia/piasek.

Krok 1. Wyczyść formikarium dokładnie, upewnij się, że masz możliwość zakrycia siedliska tak, aby mrówki nie uciekły, ewentualnie możesz zastosować rant do aren i smarować go talkiem.

Krok 2. Zapełnij piaskiem; ziemią lub ich mieszanką pudło w około 50%.

Krok 3. Teraz Twoje formikarium jest już prawie gotowe! Aby jednak stało się formikarium „naturalnym”, znaleźć powinno się w nim wiele dekoracji, które będą kamieniami, patykami lub nawet korą drzew. Mrówki lubią mieć też suszoną jarzębinę, która doskonale imituje środowisko naturalne, a także nie jest podatna na pleśń, aby uniknąć kopania mrówek w środku (tam, gdzie ich nie dostrzeżesz), możesz włożyć spore kamienie (lub nawet skały) bądź spory kawałek drewna.

Apartament

Tworzy się go tak samo, jak formikarium naturalne, natomiast nie pokrywamy całej dolnej powierzchni piaskiem, tylko wkładamy dodatkową szybkę i gips/beton.

Krok 1. Na dodatkową szybę nałóż plastelinę i uformuj w niej komory oraz korytarze. Użyj kawałków plastiku, drewna lub czegoś jeszcze innego, co posłuży Ci jaki tymczasowe boki (aby gips/beton nie wypłynął). Zalej to mniej więcej tak, aby szerokość wynosiła od trzech do pięciu cm. Poczekaj, aż wszystko zaschnie, a następnie wykonaj krok 2.

Krok 2. Włóż gips i zaznacz czymś, ile miejsca musisz zostawić przed szybą. Przyklej szybę, pamiętając o dystansie, a następnie włóż wylewkę. Mrówki mogą wychodzić górą (po wybraniu tego wariantu, musisz wywiercić dziurę w gnieździe) lub bokiem (jeżeli szyba nie jest „przyklejona” do obu szyb całego pudełka; wtedy otwór powinien powstać bo boku i jest to zdecydowanie optymalna opcja).

Krok 3. Udekoruj formikarium najlepiej kamieniami, suszonym fragmentem drzewa (najlepiej z cienkimi patykami, takimi, jak ma jarząb) oraz ziemią/piaskiem.

Formikarium stołowe

Co jest potrzebne? Dwie wielkie, płaskie donice i dwie nieco mniejsze, ziemia, małe drzewo (może być nawet prawdziwe) oraz długi patyk.

Krok 1. Umieść w małej donicy dużo ziemi i włóż drzewo, jeżeli ma ono już spore korzenie, na środku płaskiej donicy stwórz „wulkan” i włóż tam drzewo. Ziemia przy brzegach nie powinna natomiast wychodzić poza nie. Włóż mniejszą doniczkę do większej i wypełnij pustą przestrzeń wodą. Brzegi obu pojemników nie mogą się ze sobą dlatego stykać. Jest to zabezpieczenie przed ucieczką. Zrób to samo, ale bez drzewa w środku jeszcze raz.

Krok 2. Włóż kijek w koronę drzewa, a jego drugi koniec wbij w ziemię na środku drugiego pojemnika (bez drzewa). Jeżeli boisz się, że mrówki zbudują „most” między kijkiem, a brzegami opakowań i patykiem, możesz włożyć całość do jakiegoś wielkiego, możliwego do odkrycia akwarium.

Krok 3. Przed wprowadzeniem się tam mrówek, podlej roślinę, jeśli jest żywa. Później powinieneś posiadać butelkę ze spryskiwaczem, co może być także imitacją deszczu. Formikarium zasiedlać mogą jedynie gatunki mrówek z Azji, najlepiej Oecophylla sp.

Dodatkowo polecam jeszcze stronę: Jak przygotować probówkę dla mrówek? .

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *