Jak komunikują się mrówki?

Mrówki z pewnością nie „gadają”. Jedyne odgłosy, które jesteśmy czasami od nich usłyszeć to zwykłe piski. Jak więc ze sobą rozmawiają?

Słowo komunikacja kojarz nam się z wydawaniem dźwięków i otwieraniem ust. Są jednak inne sposoby nawiązywania kontaktu, także u człowieka. Niektórzy na co dzień używają języka migowego, kolejni często gestykulują… Mrówki natomiast używają natomiast zazwyczaj feromonów, czyli pewnych zapachów. Wydzielają je one same ze swoich odwłoków. To także dlatego, gdy przechodzimy obok mrowiska, możemy poczuć „dziwne zapachy”. One jednak używają także dotyku. Na mrówczym szlaku często widzimy robotnice porozumiewające się za pomocą swoich czułków.

Mrówki najpierw wytwarzają ścieżkę zapachową z feromonów, która poprowadzić może inne z nich do zdobyczy. Kolejne zaczynają przychodzić i jeść. Niektóre robotnice już się najadły i niosą pokarm do mrowiska lub zwyczajnie wracają. Napotykając się na koleżanki idące w przeciwną stronę, nawiązują kontakt z nimi za pomocą czułków (antenek). Robią tak aż dojdą do mrowiska.

Każda kolonia ma inny zapach. Dla nas może być to nieodczuwalne, ale mrówki mają bardzo dobry węch. MyrmeLuna widzi to nawet u siebie w domu. Tam, gdzie trzyma kolonię Luny jest zupełnie inny zapach niż u swoich Camponotus ligniperdus i wielu innych gatunków. Człowiek raczej nie wyczuwa różnicy między koloniami tego samego gatunku, jednak ona naprawdę występuje.

Dlaczego mrówki się komunikują? Myrmekolodzy wyróżniają dwanaście kategorii.

 1. Alert (ostrzeżenie o niebezpieczeństwie; alarm).
 2. Chęć zwabienia.
 3. Chęć pokazania nowej lokalizacji, poinformowania o pokarmie.
 4. Przekazywanie informacji o usługach (np. o czyszczeniu królowej).
 5. Trofalaksja (wymiana związków chemicznych).
 6. Wymiana jedzenia.
 7. „Presja rówieśników”.
 8. Cel rozpoznania żywych mrówek, członków kolonii.
 9. Wywieranie wpływu na kastach i podkastach.
 10. Kontrola rywali, np. przyszłych królowych.
 11. Wyznaczanie terytoriów, obszaru panowania danej kolonii.
 12. Komunikacja w celach kopulacji.

Drogi Czytelniku, czy Ty widziałeś kiedyś jak komunikują się mrówki?

komentarze

Bardzo interesujący artykuł. Mrówki to naprawdę niesamowite stworzenia, ich zdolność i sposób porozumiewania się między sobą są fascynujące 🙂

Odpowiedz

MyrmeLuna jak najbradziej się z tym zgadza, więc poleca więcej artykułów z zakładki https://myrmeluna.com/blog/ 🙂 🙂 🙂 !!! Czeka na Ciebie i Wszystkich Innych Czytelników wiele wpisów, filmów i krótszych informacji! Ich sposób komunikacji jest z pewnością kluczem do mrówczej współpracy i jej osiągnięć, które opisywałem już w materiałach poświęconym właśnie temu tematowi 🙂 🙂 🙂 !!! https://myrmeluna.com/2021/03/24/mrowcza-wspolpraca-i-jej-osiagniecia-2/ https://myrmeluna.com/2020/04/09/mrowcza-wspolpraca-i-jej-osiagniecia/.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *