Dlaczego rójka odbywa się w słoneczne dni?

Rójki często poprzedzają deszcz, ale same odbywają się w słońcu, przy odrobinie wiatru. Nawet gatunki Lasius flavus czy umbratus latają w takich warunkach. A dlaczego?

Królowe i tak większość życia przesiadują w ciemnym mrowisku, jednak jak miałyby w nim latać? Owady rójki odbywają raczej w powietrzu, więc ciężko byłoby im wykopać takie nory, by odbyć w nich rójkę.

Fototaksja jest reakcją na bodźce świetlne i to ona odpowiada za zachowanie młodych królowych. W momencie wylotu z gniazda zbliżają się one w stronę słońca (fototaksja dodatnia), natomiast po odbyciu rójki zamienia się ona w ujemną (a więc uciekają od źródła światła).

Młode królowe nie polecą więc w pochmurny dzień, gdyż wtedy nie jest na tyle jasno, by odbyć rójkę, natomiast po tym zjawisku często występują opady deszczu, co kompletnie odpowiada fototaksji ujemnej.

Warto także zauważyć, że to właśnie dlatego lotne będą zbliżać się do słońca. Jeżeli rójka odbędzie się więc rano, polecą w innym kierunku niż wieczorem.

Czy oznacza to, że mrówki w warunkach sztucznych też mogą odbyć rójkę? MyrmeLuna nie ma pojęcia, gdyż sama tego nie sprawdzała, jednak moim zdaniem nie jest to niemożliwe. Prawdopodobnie po naświetleniu sporego transparentnego pudła rójka faktycznie się odbędzie, jednak należy pamiętać, że źródło światła nie powinno być oślepiające, ale musi oświetlać całość wybiegu, będąc przy tym w jednym miejscu i stanowić punkt, a nie rozświetlać całą „arenę”.

komentarze

Wypatrujemy z niecierpliwością pierwszych rójek w tym roku 😀 Ciekawe, czy rójka w niewoli mogłaby dojść do skutku i się udać. Nie jestem ekspertem, ale wydaje mi się, że próba odtworzenia warunków naturalnych byłaby na tyle wymagająca, że lepszym rozwiązaniem dla hodowcy jest wykorzystania lotu godowego zastanego w przyrodzie 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *