Przygotowania do sezonu zimowego

Mrówki w naturze zaczęły już przygotowania do zimy. My, Hodowcy, powinniśmy ułatwić im to także w warunkach sztucznych. Dobrym sposobem jest umieszczenie jak największej ilości kolonii w okolicach otwartego okna. W dzień nadal można jeszcze wystawiać mrówki na balkon, jednak niska temperatura w nocy jest dla kolonii niekorzystna, ponieważ w takich warunkach dojść może nawet do snu zimowego.

Hibernacja

Nie wystarczy jednak wystawienie wszystkich naszych mrówek na dwór. Co musimy zrobić, by hibernacja przebiegła w sposób prawidłowy? Dowiedz się tego w tym artykule!

Jeśli chcemy mieć okazałą kolonię w dość szybkim czasie, ale nie zamierzamy pomagać jej chociażby poprzez podrzucanie poczwarek z innego gniazda, musimy zrobić co w naszej mocy, by zapewnić naszym podopiecznym jak najlepsze warunki do życia.

Jednym z nich jest właśnie hibernacja. Jest ona jednak wskazana w hodowlach tylko niektórych gatunków mrówek. W tym roku zima była wyjątkowo ostra. Mówiło się nawet o 20 stopniach na minusie i śniegu w Południowej Hiszpanii, dlatego jadąc w tamte strony, zauważyć możemy, że więcej jest tam nigerek niż Messorów, które przecież zawsze kojarzyły nam się właśnie z tymi kierunkami. To jest właśnie zaletą sztucznej hodowli: możemy zapewnić mrówkom takie warunki, jakie są im potrzebne. MyrmeLuna wstawiła tu dlatego małą tabelę ilustrującą hibernację dla poszczególnych gatunków mrówek.

Mam nadzieję, że wskazówki okazały Ci się pomocne! Życzę udanej hibernacji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *