Komunikaty

MyrmeLuna umożliwia komentowanie wpisów, jednak czasami chcemy dowiedzieć się czegoś zupełnie innego i nie wiadomo gdzie to napisać. Ja też czasami nie chcę pisać długiego artykułu, a krótką informację. Właśnie dlatego na MyrmeLunie powstało miejsce, w którym można przedstawiać krótkie wiadomości.

komentarzy

Dzisiaj powstała tu strona, na której każdy umieścić może krótką informację (np. o rójce). MyrmeLuna będzie tu wkładać wpisy, które nie wymagają tworzenia nowego artykułu, ponieważ ogłaszają one powstanie listy, nowy film itp.

Odpowiedz

MyrmeLuna dodała nowe zdjęcie do artykułu: https://myrmeluna.com/2021/02/07/czerwona-folia/. Przedstawia ono królową Minerwę oraz jej robotnice po hibernacji na początku 2021 roku! Dla przypomnienia rok wcześniej wyglądała ona zupełnie inaczej 🙂 . Stare zdjęcie ujrzeć możesz w tym artykule: https://myrmeluna.com/2021/01/14/porady-hibernacja/!

Odpowiedz

Umyj rano dobrze jajka, potem oba wloz do garnka. Wloz cebule, szczypte soli i nie zwazaj, że jajko to boli. Tak robimy po wszeczasy! Nie ufarbuj swieconej kielbasy!

Odpowiedz

MyrmeLuna życzy:
– Wesołej 17. Rocznicy Wejścia Polski do Unii Europejskiej.
– Wesołego Święta Flagi.
– Wesołej 230. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3. Maja.
– Wesołego Święta Najświętszej Maryi Królowej Polski.
MyrmeLuna ma nadzieję, że święta miną Ci cudownie 🙂 😀 !!!

Odpowiedz

Od niedawna posiadam Elę – królową Lasius niger i jej 15 robotnic.

Co dwa dni daję jej miód i owoce, co tydzień mącznika i przygotowaną specjalnię galaretkę. Czy to dobry pokarm dla królowej i larw?

Dzisiaj padła jedna robotnica. Została zjedzona.

Tydzień temu przybyło trochę robotnica i larw.

Odpowiedz

Gratuluję! Na początku trzeba próbować z dietą, więc podawane przez Ciebie pożywienie jest dobre. Z czasem da się wywnioskować, co kolonia lubi, a co nie przypadło jej do gustu, ale oczywiście preferencje mogą się z czasem zmieniać. Dla królowej i larw świetnie nadaje się mącznik zawierający dużo białka. Ja rozważyłbym jeszcze podanie innych insektów, np. drewnojadów, świerszczy lub karaczanów. Miód i owoce to wspaniałe produkty dla robotnic. Królowe też z miłą chęcią jedzą słodkości, ale nie powoduje to dużego przyrostu liczebności. Galaretka również jest bardzo ciekawa, ponieważ zawiera zarówno białko, jak i węglowodany w sporej ilości, czyli jest pokarmem nadającym się dla wszystkich 🙂 .
Cieszę się, że kolonia prężnie się rozwija, a nowe robotnice z pewnością doskonale zastąpią starsze 😀 .
Życzę wielu sukcesów w hodowli!!

Odpowiedz

Był już taki moment, że myślałem, że Ela zaraz zdechnie. Zostały jej tylko 3 robotnice:(:(:( Rozważałem już zakup Messor barbarus (i tak je będe miał, tylko, że latem) Na szczęście, po pięciu dniach, masowe zdychanie się zakończyło, a Ela cudem przeżyła:):):):):)

Odpowiedz

Mam jedno pytanie:
Czy przy ilości 15 robotnic Lasius niger (i królowej, oczywiście) można je trzymać w 3-komorowym gnieździe akrylowym?

Odpowiedz

Zależy to od wielkości komór, ale prawdopodobnie nie warto przesiedlić kolonii, ponieważ może ona zacząć rozwijać się bardzo powoli. Ja poczekałbym jeszcze trochę z przesiedlaniem, chyba że przestrzeń gniazdowa jest bardzo mała 🙂 .

Odpowiedz

Jeszcze drugie pytanie:
Dzisiaj rano z mrowiska na działce wyszło bardzo dużo mrówek, w tym uskrzydlone samice. Jedna księżniczka wyleciała, inne zostały, widać było ich głowy. Około południa, mrówki wróciły do gniazda. Kilka godzin później( 17:35), wyszło znowu dużo robotnic, bez królowych.
Czy lotne znowu dzisiaj wylecą, czy mam znowu przyjść jutro?

Trzecie pytanie:
Opisane powyżej zdarzenie to rójka, czy raczej przygotowania do niej?

Odpowiedz

Myślę, że to raczej dopiero przygotowania do rójki, więc nie wydaje mi się, by proces miał miejsce już dziś (w szczególności, że już jest dość późno). U mnie na działce dwa dni temu pojawiły się księżniczki Tetramorium, a robotnice często były zebrane w spore grupy, ale mimo wszystko rójki nadal nie było 🙂 .

Odpowiedz

Dziękuję! Będę czekał na rójkę. Dzisiaj znowu pojawiły się skrzydlate, ale znowu się schowały. To chyba jeszcze nie ten moment:(

Odpowiedz

🙂 Możliwe, że rójka niedługo się odbędzie. W ubiegłym roku, u mnie na działce pierwsze skrzydlate mrówki L. niger (samce) pojawiły się 7 dni przed właściwą rójką, choć jedną królową udało mi się zdobyć już po 5 dniach 😀 .

Odpowiedz

Proponuję, aby Quiz 18 na MyrmeLunie miał pytania dotyczące hodowli tych fascynujących stworzeń. Będzie przedstawiona sytuacja i odpowiedzi, jak należy postąpić.

Przykładowe pytanie:
Masz małą kolonie Lasius niger(Q + 10W). Kupiłeś 5-komorowe, duże, akrylowe forkikarium. Myślisz, że ilość mrówek jest wystarczająca, by je przesiedlić.
A – Oczywiście! Przecież, to już duża kolonia!
B – Absolutnie! Mrówki będą się czuły okropnie i kolonia zdechnie!

Poprawna odpowiedź: B

Czekam na taki quiz:)

Odpowiedz

Zalogowałem się. Jak teraz stworzyć dziennik?

Odpowiedz

Pod koniec Listopada zahibernowałem moją kolonię Lasius Niger. Zastosowałem się do wszystkich wskazówek Myrmeluny, jednak trochę się pośpieszyłem z hib. stopniową. Co jakiś czas budziła się jakaś robotnica, ale potem zasypiała znowu, więc nie zwracałem na to uwagi. Jednak, dzisiaj obudziła się królowa. Nie wiem, co robić. Hibernowałem ją w temp. 5 – 6 stopni. Czy to oznacza, że kolonia już odpoczęła? Czy to może jej zagrozić? Czy dać jej jedzenie?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *