Hibernacja jest teraz zdecydowanie na czasie. Jest to także proces najbardziej opisany na blogu. Zanim jednak przedstawię całą listę cennych informacji, przedstawię kilka najważniejszych faktów o mrówczym śnie zimowym.
Hibernacja odbywa się w miesiącach październik/listopad – marzec/kwiecień przez 2-3 miesiące.
Hibernujemy wyłącznie gatunki z państw europejskich oraz inne mrówki z państw, w których zimą występują temperatury dużo niższe niż latem.
Proces hibernacji odbywa się w różnych temperaturach, dla mrówek z Polski temperatura optymalna wynosi 1-6°C, dla gatunków z Europy Południowej to 10-12°C.
Przed hibernacją unikamy podawania pokarmów płynnych, ponieważ zawartość „w środku mrówki” może zamarznąć, a odwłok – wybuchnąć.
Te cztery informacje są przy hibernacji najważniejsze, ale nie oznacza to, że możemy zapomnieć np. o stopniowym wprowadzaniu mrówek w ten oto proces. Zachęcam więc do zapoznania się z listą artykułów dotyczących hibernacji.
Krótki kodeks hibernacyjny – te 8 punktów to zdecydowana podstawa, a także praktycznie wystarczająca wiedza, by móc wprowadzić mrówki w stan snu zimowego!