Spis artykułów o hibernacji

Hibernacja jest teraz zdecydowanie na czasie. Jest to także proces najbardziej opisany na blogu. Zanim jednak przedstawię całą listę cennych informacji, przedstawię kilka najważniejszych faktów o mrówczym śnie zimowym.

Hibernacja odbywa się w miesiącach październik/listopad – marzec/kwiecień przez 2-3 miesiące.

Hibernujemy wyłącznie gatunki z państw europejskich oraz inne mrówki z państw, w których zimą występują temperatury dużo niższe niż latem.

Proces hibernacji odbywa się w różnych temperaturach, dla mrówek z Polski temperatura optymalna wynosi 1-6°C, dla gatunków z Europy Południowej to 10-12°C.

Przed hibernacją unikamy podawania pokarmów płynnych, ponieważ zawartość “w środku mrówki” może zamarznąć, a odwłok – wybuchnąć.

Te cztery informacje są przy hibernacji najważniejsze, ale nie oznacza to, że możemy zapomnieć np. o stopniowym wprowadzaniu mrówek w ten oto proces. Zachęcam więc do zapoznania się z listą artykułów dotyczących hibernacji.

Pierwszy artykuł o hibernacji na MyrmeLunie. Znajduje się tam spis temperatur odpowiednich dla danego gatunku.
“Nieco” dłuższy wpis posiadający wiele zdjęć. Prawie cała treść artykułu znajduje się pod pytaniem “Dlaczego?”.
Moje doświadczenia dotyczące hibernacji. Zazwyczaj były one bardzo pozytywne. Artykuł pomaga stwierdzić, że mrówczy sen zimowy przebiegający w sposób odpowiedni jest bezpieczny.
Wpis, w którym znajdują się cenne wiadomości na temat hibernacji. Zawiera wszystkie cztery kluczowe informacje podane we wprowadzeniu do listy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *