Quiz nr 21 na MyrmeLunie

Wprawdzie MyrmeLuna jakiś czas temu stała się niepowiększającą się już bazą mrówczej wiedzy (dotyczącej niezwykle szerokiego zakresu zagadnień – zarówno tych przydatnych zaawansowanym Hodowcom mrówek, jak i tych najchętniej poruszanych przez przyszłych mrówczych Opiekunów zafascynowanych rójką). Póki co nie planuję tego stabilnego stanu niszczyć – zdarza mi się tylko od czasu do czasu publikować nowe filmy na kanale YouTube MyrmeLuny (LINK). Oczywiście fakt ten spowodowany jest nieuniknionym brakiem czasu na poświęcenie się pisaniu artykułów.

Z oczywistych przyczyn (rójkowych) wielu przyszłych Myrmekologów będzie odwiedzało różne strony internetowe i – być może – niektórzy natkną się i na tą. (Dodam, że zainteresowanie mrówkami nigdy nie przechodzi szybko i zdecydowana większość Widzów pokazu w postaci mrówczych lotów godowych zdecyduje się na założenie własnej kolonii mrówek.)

Aby przekonać się, czy nadajesz się na hodowcę mrówek, wystarczy, że rozwiążesz ten krótki test. Odpowiedzi na pytania pochodzą z istniejących już artykułów na MyrmeLunie (zgodnie z obietnicą złożoną na początku wpisu nie powiększam zakresu zagadnień poruszanych na blogu).

ZASADY GRY:

Zasady rozwiązywania testu są raczej oczywiste, ale mimo to pokrótce je w tym miejscu wyjaśnię.

 1. Przygotuj dowolne narzędzia, które pozwolą Ci na zapisanie kilkunastu liczb i liter.
 2. Rozwiązuj test, zapisując numer pytania i literę stojącą tuż przed wybraną przez Ciebie odpowiedzią.
 3. Po odpowiedzeniu na wszystkie pytania (w razie braku pomysłu na rozwiązanie zachęcam do zaufania intuicji, która i tak będzie Ci doradzała w wielu kwestiach związanych z hodowlą mrówek) postępuj zgodnie z instrukcją przedstawioną na końcu quizu i policz sumę punktów uzyskanych w teście.
 4. Sprawdź, co oznacza uzyskana przez Ciebie liczba punktów.

Czas rozwiązania testu (wraz z przeliczeniem punktów) wynosi 10-25 minut.

Życzę powodzenia i dobrej zabawy!

PYTANIA 1-4 – OBRAZKOWE:

Odpowiedzi do wyboru znajdują się pod obrazkami.

1. Jaki to element mrówczej diety?

a) drewnojad – pokarm białkowy
b) drewnojad – pokarm węglowodanowy
c) galaretka – pokarm białkowy
d) galaretka – pokarm węglowodanowy

2. Na rysunku po lewej stronie znajduje się kolonia mrówek gatunku Lasius niger, a po prawej stronie widzisz formikarium korkowe o wysokości 10 cm i takiej samej szerokości. Czy to gniazdo nadaje się do wpuszczenia do niego tych mrówek?

a) Oczywiście!
b) Nie, jest zbyt małe.
c) Nie, jest zbyt duże.
d) Nie, formikaria z tego materiału nie nadają się do użytku.

3. Tym razem po prawej stronie znajduje się formikarium żelowe o wysokości 20 cm i szerokości 30 cm. Czy to gniazdo nadaje się do wpuszczenia do niego tych mrówek?

a) Oczywiście!
b) Nie, jest zbyt małe.
c) Nie, jest zbyt duże.
d) Nie, formikaria z tego materiału nie nadają się do użytku.

4. Kupujesz w sklepie mrówki z podpisem: „MESSOR BARBARUS (KRÓLOWA + POTOMSTWO)”. Czy produkt na zdjęciu jest zgodny z opisem?

a) tak
b) nie

PYTANIA 5-8 – SŁOWNE: 

5. Hibernacja polskich mrówek powinna odbywać się w temperaturze:
a) -1°C – 1°C.
b) 1°C – 6°C.
c) 6°C – 10°C.
d) 10°C – 15°C.

6. Hibernacja polskich mrówek powinna trwać:
a) nie więcej niż 1 miesiąc.
b) 1-2 miesiące.
c) 2-3 miesiące.
d) 3-5 miesięcy.

7. Mrówki występujących w Polsce gatunków należy hibernować, gdy w mrowisku znajdują się:
a) wyłącznie jajka.
b) wyłącznie larwy.
c) wyłącznie poczwarki.
d) wyłącznie jajka i larwy.

8. Mrówkami zdolnymi do składania jajek są: (Nie bierzemy pod uwagę gamergat i jaj niezapłodnionych.)
a) wszystkie skrzydlate mrówki
b) robotnice i królowe.
c) tylko robotnice.
d) tylko królowe.

PYTANIA 8-12 – ARTYKUŁOWE:

Pytania polegają na wskazaniu fałszywych stwierdzeń w zmienionej nieco treści artykułów na MyrmeLunie.

Uwaga! Litera PRZED stwierdzeniem je oznacza, np. jeśli w pytaniu nr 9 chcesz wybrać zdanie: „Co jedzą mrówki? Podstawa mrówczej diety to biało i węglowodany.”, masz na myśli odpowiedź „a”.

9. (a) Co jedzą mrówki? Podstawa mrówczej diety to białko i węglowodany. (b) Do tej pierwszej grupy zaliczamy robaki (wystarczy złapać je w ogrodzie) (c), a do węglowodanów: miód, wodę z miodem, cukier, wodę z cukrem, ewentualnie jakieś owoce.

10. (a) Kolejna reguła [zachowania czystości w formikarium] to ograniczenie liczby probówek z wodą. (…) (b) Często mrówki robią sobie wysypisko śmieci na wacie [zatyczce probówki z wodą]. Lepiej mieć jedną dużą probówkę [niż kilka małych]. (c) Jeśli ma ona służyć jedynie do pobierania wody, polecam nalać wody do pełna tak, aby wata znajdowała się na końcu pełnej probówki. (d) Uwaga: Nasza „zatyczka” powinna być gruba – choć nie ułatwi to mrówkom dostępu do wilgoci, zapobiegnie tworzeniu się pleśni. 

11. (a) Czasami któraś podopieczna się utopi… I tutaj ważna uwaga: poidełka stojące z otworem są nieodpowiednie! (b) Mrówki często wchodzą do środka, a drogi do wyjścia nie ma – owady topią się! (c) Części spodnich poidełek możemy używać jako karmidełek na robaki (pokarm płynny często zasycha na tak dużej powierzchni), (d) a probówek jako pojemników na wodę. Aby woda nie wyleciała, musimy zatkać probówki korkiem.
Dla jasności umieszczam zdjęcia sprzedawanych przez większość sklepów z mrówkami poidełek:

Niezłożone poidełko
Złożone poidełko używane przez mrówki Camponotus ligniperdus

12. (a) Dla samotnych królowych nie potrzebujesz jednak ogromnych [probówek – mrówczych domów]. Wystarczy tylko, by królowe mogły się w nich swobodnie obrócić. (b) Później czekają Cię przenosiny do większych, gdy kolonia się rozrośnie, a także gdy skończy się woda. (c) Dobrym pomysłem okaże się więc zrobienie dziurki w probówce, co umożliwi regularne dolewanie do niej wody. (d) Oczywiście możesz włożyć probówkę na arenę, czyli zwykły pojemnik, który za kilka złotych możesz nabyć w sklepie.

Odpowiedzi i sposób punktowania:

Za każdą poprawną odpowiedź należy przyznać sobie jeden lub dwa punkty (w zależności od napisu przy poprawnej odpowiedzi).

 1. a — 2 p.
 2. c — 2 p.
 3. d — 1 p.
 4. b — 1 p.
 5. b — 1 p.
 6. c — 1 p.
 7. b — 1 p.
 8. d — 2 p.
 9. b — 2 p.
 10. d — 1 p.
 11. d — 1 p.
 12. c — 1 p.

Po informacji na temat poziomu Twojej wiedzy w zakresie podstawowych zasad hodowli mrówek znajduje się wyjaśnienie odpowiedzi. W razie wątpliwości, dlaczego podana przeze mnie odpowiedź jest właściwa, zajrzyj tam.

16 p. – Jesteś bardzo dobrze poinformowany i z pewnością masz odpowiednią wiedzę, by rozpocząć hodowlę mrówek. Gratuluję wyniku!
14 -15 p. – Mimo popełnienia drobnej pomyłki Twój zakres wiedzy na temat hodowli mrówek jest wystarczający na rozpoczęcie hodowli mrówek. To bardzo dobry wynik.
12-13 p. – Jesteś nieco niebezpiecznym kandydatem na hodowcę mrówek, jednak niewiele brakuje, byś posiadł wiedzę pozwalającą na dobre prowadzenie hodowli mrówek.
8-11 p. – Zachęcam do przeczytania artykułów z serii Dla początkujących Hodowców, które pozwolą Ci na zdobycie wiedzy potrzebnej hodowcy tych fascynujących istot.
0-7 p. – Twoja wiedza jest bardzo niewielka i bez przeczytania serii Dla początkujących Hodowców z pewnością nie podołasz wyzwaniu trzymania mrówek, jednak zapewniam Cię, że ta lektura dobrze Cię do tego przygotuje.

Uzasadnienie poprawności powyższych odpowiedzi:

Aby sprawdzić uzasadnienie, naciśnij na interesujący Cię numer pytania.

Pod wyjaśnieniem znajdziesz zielony link do artykułu zawierającego tę informację.

Na zdjęciu znajduje się drewnojad, który jest insektem, więc zawiera dużą ilość białka, a nie węglowodanów, czyli cukrów.

Co jedzą mrówki?

Kolonia jest zdecydowanie zbyt mała na wpuszczenie jej do jakiegokolwiek formikarium. Aby gniazdo nadawało się do hodowli mrówek, kolonia musi liczyć co najmniej 20 robotnic, lecz liczba ta zależy od gatunku mrówek (a w przypadku Lasius niger – na zdjęciu – powinno być chociaż 50 robotnic).

Formikarium a wielkość kolonii

Powodów jest całkiem wiele, więc zachęcam do zapoznania się z poniższym artykułem. Oczywiście w przypadku gniazda wykonanego z nienadającego się do użytku materiału trudno mówić o tym, czy rozmiar jest właściwy. Sądzę, że formikarium i tak nie jest zbyt duże ani zbyt małe, bo mrówki mogą drążyć tyle korytarzy, ile chcą (nie muszą przecież wykorzystywać całej przestrzeni).

Jakiego formikarium nie kupować?

Niestety „potomstwo” w sklepach z mrówkami zawsze oznacza jajka, larwy i poczwarki. Kiedyś funkcjonował sklep Mrowkoyad (niestety został zlikwidowany, oferował produkty doskonałej jakości). Właściciel tego sklepu „potomstwo” nazywał „gratisami” lub „potomstwem w różnych stadiach rozwoju”. Jeśli kupujesz więc królową z „potomstwem”, nie licz na kolonię posiadającą dziewięć robotnic (jak na zdjęciu).

Hodowla mrówek w domu?

Gdyby temperatura spadła poniżej 0°C, zawartość mrówczych odwłoków mogłaby zamarznąć, co doprowadziłoby do implozji (wybuchu). W wyższej temperaturze mrówki z kolei nie mają szans na pełny odpoczynek. Oczywiście w naturze temperatura często nie mieści się w granicach 1°C – 6°C, jednak należy pamiętać, że duża część mrówek nie przeżywa zimy

Spis artykułów o hibernacji

Pozwoli to mrówkom na dość długi czas relaksu. W naturze mrówki hibernują zwykle co najmniej od grudnia do lutego. Należy jednak pamiętać, że im dłuższy jest sen zimowy, tym większe istnieje prawdopodobieństwo jego niepowodzenia.

Spis artykułów o hibernacji

Larwy te nazywa się larwami ziołowymi i są one w stanie przetrwać niskie temperatury. Jajka i poczwarki zwykle nie są tak odporne na zimno.

Jak sprawdzić, czy twoje mrówki są gotowe do hibernacji?

Oczywiście tylko królowe!

Robotnice niektórych gatunków (niewystępujących w Polsce) mogą stawać się królowymi – tzw. gamergatami. Zdarza się też, że robotnice składają jajka, jednak nie powstają z nich nigdy robotnice.

Królowa mrówek

Nigdy nie należy łapać w ogrodzie owadów służących mrówkom jako pożywienie. Mogą one zawierać truciznę (udostępnioną im celowo przez sąsiadów) oraz pasożyty.

Jak zapanować nad brudem w formikarium?

Wata powinna być cienka, aby mrówkom łatwo było pobierać z niej wodę – grubość „zatyczki” nie jest raczej mocno powiązana z tempem pleśnienia. Poza tym i tak wiadomo, że wody trzeba regularnie dolewać, a watę – wymieniać.

Kiedy zacząć hodowlę mrówek?

Nie korkiem, a watą. Trudno byłoby wyciąć taki kawałek korka, przez który nie przeleciałaby woda.

Jak założyć hodowlę mrówek?

Ponieważ preferowane są szklane probówki (a nie plastikowe), zrobienie dziurki byłoby dość trudne. Poza tym po pewnym czasie wata i tak by spleśniała i trzeba by wówczas mrówki przeprowadzić.

Jak szybko stworzyć dużą kolonię mrówek?

Drogi Czytelniku, dziękuję Ci za rozwiązanie tego quizu. Mam nadzieję, że wynik Cię usatysfakcjonował, a test okazał się ciekawy. Jeśli masz ochotę na rozwiązanie kolejnych zadań, zapraszam Cię na stronę quizów (LINK). Najbardziej zafascynowanym odpowiadaniem na pytania Osobom polecam Quiz nr 10 (LINK), który zawiera aż sto zagwozdek 🙂 !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *